František Tichý: Nepochopitelný čin
Když šli lidé ve Frenštátě pod Radhoštěm minulý týden v sobotu večer spát, netušili, že vstávat budou časně ráno. A že se jejich město pro příští dny stane centrem pozornosti. Městem otřásl tragický výbuch. A bohužel nebyla to nehoda. Dá se podobným událostem zabránit?
Bilance tohoto nepochopitelného činu je děsivá - minimálně pět mrtvých, z toho tři děti a dalších jedenáct lidí zraněných. Všichni, kdo přežili, se během okamžiku stali bezdomovci.
Naštěstí se zdá, že ne nadlouho. Akce vyšinutého obyvatele vyvolala vlnu solidarity a částka na speciálně zřízeném účtu veřejné sbírky rychle narůstá. Přispívají jednotlivci, radnice a další.
Jak je ale možné, že se něco takového vůbec mohlo stát? Sousedé popisují sedmapadesátiletého muže, který za výbuchem s největší pravděpodobností stál, jako věčného stěžovatele a potížistu. Jenže takových je spousta a ne každý přejde od slov k činům, což také ve vysílání potvrdila i ostravská psycholožka Ludmila Mrkvicová.
Dá se tedy podobným událostem vůbec zabránit? Těžko. Současné zákony tvrdý postup vůči problémovým lidem v podstatě neumožňují a nemůžete ani někoho stíhat za něco, co ještě neudělal. Pokud se dopředu svým připravovaným činem "nepochlubí" třeba na internetu, tak je těžko zastavíte.
Člověk se může mít leda na pozoru a všímat si lidí v domě. Ale do hlavy a do kuchyně jim stejně neuvidíte. A tak asi nezbývá než doufat, že šlo o opravdu ojedinělý čin, který se už nebude opakovat.
I když - musím se přiznat, že momentálně svým způsobem docela závidím lidem, co žijí v rodinných domcích a nemají podivuhodné sousedy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.