Hadi a štíři

24. duben 2007
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři, říká pranostika platná pro dnešní den. Zatímco loni se nejen plazi, ale i lidé třásli ještě začátkem května zimou, letos se zřejmě pomějeme. Stará lidová moudrost se tím pádem snad potvrdí a my si od Jeseníků až po Beskydy užijeme další příjemný, jarní den. Kdo jiný by měl o něm hovořit než právě oslavenec.

0:00
/
0:00

Zatímco loni jsem 24. dubna odhazoval sníh od domu lopatou, abych se vůbec dostal k zaparkovanému autu, letos už dávno chodím po venku v triku a šortkách. Čím hlouběji a vážněji se otázkou prudkých změn počasí zabývám, o to víc mi běhá mráz po zádech. Snad je to i tím, že ekologové častěji než kdy předtím bijí na poplach a varují před náhlými změnami klimatu. Ozónová díra a skleníkový efekt se staly běžně používanými výrazy a neznám člověka, kterému není jasná příčina zhoršeného stavu životního prostředí. Znát je to už dokonce i v oblastech platících ještě nedávno za nejčistší ve střední Evropě, jako například Jeseníkách nebo Beskydech.

Přestože se velké průmyslové podniky v našem kraji dušují, že dodržují stanovené limity pro vypouštění škodlivých látek, celkově to téměř není znát. Stačí, když si ráno přivstanete a podíváte se ze Slezské Ostravy směrem na centrum nebo Vítkovice. Neskutečně špinavý a zlověstný mrak smogu téměř každý den zahaluje stovky domů krajského města, ve kterých lidé stále marně čekají na čerstvý vzduch. Jako zábavné pak působí obhajující zprávy velkých továren o vynakládání miliard na ekologii. Je to ovšem pořád jen malý zlomek toho, co ve skutečnosti vydělají.

V žádném případě nechci rozčílit mocné konglomeráty dávající práci tisícům lidí v regionu, jen se zamýšlím nad skutečnou daní, kterou platíme za to, abychom přežili. Škoda jen, že hlavní užitek z toho mají jen podniky s hadí povahou a strašnějším jedem než mají štíři.

autor: Jiří Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.