Halda Hrabůvka. Krajina poznamenaná průmyslem má zajímavý potenciál
Dobře stoletý odval v jižní části Ostravy znají místní jako Haldu Hrabůvka. Dnes je to zajímavý vycházkový terén se stezkami kolem uměle vybudované vodní nádrže, pamětníci by ale uměli popsat, jak syrové průmyslové místo to bývalo.
Rozhlasovou návštěvu začneme kousek od haldy, u malého tunelku z 30. let minulého století. Průvodcem nám bude kronikář a historik Petr Lexa Přendík. Spolu s ním se vypravíme i na vrcholové partie haldy a uslyšíte třeba o tom, z jakého materiálu byla halda v minulosti navršena.
Halda je přístupná ze směru od Vítkovic i ze strany od Hrabové a prozkoumat ji můžete po stezkách doslova po celém obvodu.
Související
-
Vítkovická ‚struha‘. Důležitá byla pro průmysl, sloužila i dětem
Byla ideální místem pro dětská dobrodružství, dospělým posloužila pro zalévání zahrádek a vítkovickým železárnám vedla vodu pro průmyslový provoz. Řeč je o vítkovic...
-
Halda jako naleziště pokladů. Můžete tam najít zkameněliny až z prvohor
Už jsme si asi zvykli, že haldy patří ke krajině Ostravska. Mnohé z nich jsou dokonce turistickými cíli. My vás zveme na haldu nad železniční tratí u Paskova.
-
Halda Ema. Oblíbené místo výletníků i teplomilných brouků
Vrchol haldy Emy v nadmořské výšce přes 300 metrů patří k nejvyšším ve městě. Tuny hlušiny vytěžené před lety z okolních uhelných dolů dodnes uvnitř haldy prohořívají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.