Halda Hrabůvka. Krajina poznamenaná průmyslem má zajímavý potenciál

28. říjen 2021

Dobře stoletý odval v jižní části Ostravy znají místní jako Haldu Hrabůvka. Dnes je to zajímavý vycházkový terén se stezkami kolem uměle vybudované vodní nádrže, pamětníci by ale uměli popsat, jak syrové průmyslové místo to bývalo.

Rozhlasovou návštěvu začneme kousek od haldy, u malého tunelku z 30. let minulého století. Průvodcem nám bude kronikář a historik Petr Lexa Přendík. Spolu s ním se vypravíme i na vrcholové partie haldy a uslyšíte třeba o tom, z jakého materiálu byla halda v minulosti navršena.

Halda je přístupná ze směru od Vítkovic i ze strany od Hrabové a prozkoumat ji můžete po stezkách doslova po celém obvodu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.