Herní terapeut

10. říjen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Nemocnice ve Frýdku-Místku nabízí svým klientům zbrusu novou službu. Děti, které čeká operace nebo plánovaná hospitalizace, si mohou v doprovodu rodičů nemocnici předem prohlédnout.

0:00
/
0:00

Patrně pro každého z nás není návštěva nemocnice spojená s operací a pobytem na lůžku událostí k popukání. A určitě je jen málo dospělých, kteří by se do nemocnice těšili. Což teprve děti! Pro dětskou dušičku musí být představa operace pořádně stresující záležitostí. Se strachem z nového, neznámého prostředí se děti vyrovnávají velmi těžce. Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku tomu chce předcházet. Zavedlo proto novou službu - herního terapeuta, který by měl děti i rodiče připravit na to, co je v nemocnici čeká. Dítě si může s rodiči prohlédnout oddělení předem. S herním terapeutem navštíví pokoje či hernu. Na panence Petrušce, což je figurína, se dítě dozví, jaká vyšetření ho čekají a jak se provádějí. Třeba jak vypadá odběr krve nebo vyšetření ultrazvukem. Prohlédnout si může také fotky operačních sálů. Celou prezentaci přizpůsobuje herní terapeut věku dítěte. Například u předškoláků probíhá představení formou pohádky. Tato služba určitě podpoří psychiku dětských pacientů, protože když přijdou do nemocnice podruhé, už jim prostředí a chod oddělení nebudou tolik cizí. Herní terapeut tak pomáhá překonat strach z neznámého a přestože se asi žádné dítě do nemocnice dvakrát nepohrne, nebude už tolik vystresované. A o to především při této službě jde.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.