Hlad po fotbale

9. srpen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Hlad je hlad. Ať už máte chuť na hovězí, knedlíky, špek, nebo například fotbal. Nezáleží na tom, že vám posledně menu nechutnalo, když se ozve ten známý pocit v žaludku, jdete tvrdě za svým cílem.

0:00
/
0:00

Před čtyřmi dny začal nový ročník fotbalové Gambrinus ligy. Asi ještě příliš brzy na nějaké hlubší analýzy, už prvních sedm zápasů však naznačilo, že po fotbale byl hlad opravdu veliký. Do ochozů přišlo celkem padesát tisíc fanoušků, což je číslo výrazně převyšující průměry let minulých.

Přitom před začátkem sezony odborníci varovali před možným poklesem zájmu. Kredit soutěže snížila úplatkářská aféra, několik dalších hvězd odešlo do zahraničí a do ligy se probojovaly týmy, které ji ještě nikdy nehrály. Teorie je ovšem jedna věc a praxe druhá.

Vyprodané stadiony v Mostu, Plzni, Mladé Boleslavi či bezmála devítisícová návštěva včera v Olomouci, tak to je voda na mlýn šéfům klubů, které o fanoušky chtějí bojovat. Moc dobře totiž ví, že to stojí za to.

Fotbal má letos mimořádně příznivě nakloněné hvězdy. Sparta postoupila přímo do základní skupiny Ligy mistrů, v pohárech se představí i další zkušené týmu Slavia, Teplice a Baník. Ovšem především, reprezentace hraje o postup na světový šampionát v Německu. A pokud se jí to na podzim povede, bude, co se týče diváckého zájmu, fotbal schopen konkurovat například i hokeji bez ohledu na olympiádu v Turíně. Dokonce si troufám tvrdit, že by v létě příštího roku vypukla nebývalá fotbalová horečka.

A chce to přitom tak málo, hned od začátku ligové soutěže přesvědčit fanoušky, aby se v ochozech i mimo ně chovali jako lidi, nabídnout atraktivní sport bez velkých afér a pokud možno, přímo na stadionech co možná nejpříjemnější prostředí.

První kolo vyšlo v tomto směru na jedničku. Nebyla nouze o překvapivé výsledky, padalo hodně gólů a jak už jsem řekl, do ochozů si našlo cestu více diváků, než by čekali i ti největší optimisté.

Asi netřeba připomínat, že právě toto je nejlepší cesta, jak pozvednout trochu pošramocenou pověst nejvyšší české fotbalové soutěže.

autor: JOD
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.