Houby v háji

25. srpen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Deštivé počasí, které vystřídalo červencová extrémní vedra, potěšilo řadu z nás. Houbaře ale asi především.

0:00
/
0:00

Déšť mi udělal opravdu radost. Červencové sluníčko mě taky velmi potěšilo, ale už ho bylo dost. Na mě tedy určitě. Těšil jsem se na houby a na první letošní sbírací výlet jsem se připravoval snad od prvního deště.

Jak jsem brzy zjistil, zdaleka jsem nebyl sám. Moje nervozita prudce vzrostla, když v Televizních novinách práskli, že rostou. Přestože šlo o veřejné tajemství, onoho redaktora, co tuto zprávu vytroubil do světa, jsem rázem začal nenávidět. Jsme národ houbařů, ale pořád je ještě dost lidí, co na houby nechodí, dost hub tedy zbude i na mne - utěšoval jsem se. Do volného dne "D" zbývaly dny dva.

Člověk míní, život mění - říkává se. Rýma, kašel, teplota si mě našly dřív, než jsem se vůbec někam stačil vypravit. Místo voňavého lesa jsem pil ovoněný čaj, místo ostružin jsem zobal různobarevné pilule a místo hub do postele hup. Houby byly v háji!

Během víkendu mi přišlo hned několik soustrastných esemesek několika mých přátel a známých, kteří vědí, jak rád chodím na houby. Zpravidla mi psali toto: Rostou :-) Moc nechybělo a mobil letěl z okna.

Nakonec jsem si ale těch houbiček taky trochu užil. Přátelé šprýmaři na mě mysleli a jedlými plody lesa posléze i podarovali. Díky, přátelé moji milí. Je to od vás hezké. Ale stejně se už nemůžu dočkat, až si do toho lesa zajdu a nějaký ten hříbeček - alespoň jeden jediný - utrhnu sám.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.