Hůř už bylo

9. červen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Úřady práce evidují nejméně nezaměstnaných za posledních pět let. Míra nezaměstnanosti v květnu klesla o půl procenta na 13,2 procenta. Je to určitě dobrá zpráva.

0:00
/
0:00

Míra nezaměstnanosti v kraji je nejnižší za posledních pět let. Na Novojičínsku se dokonce dostali pod hranici deseti procent. Myslím, že časem se tam dostane i Frýdek-Místek, kde má do dvou let začít fungovat nová továrna korejské automobilky Hyundai.

Postupné snižování nezaměstnanosti je logické a někdy k němu dojít muselo. Velké vlny propouštění a restrukturalizace těžkého průmyslu má kraj už za sebou, úřady práce se snaží podporovat tvorbu nových míst, obce a kraj zase nabízejí průmyslové zóny. Místy se jim to docela daří. Například ve vlčovické zóně v Kopřivnici nebo v Ostravě-Hrabové.

Situace se po neklidných devadesátých letech privatizace a restrukturalizace snad úplně všeho stabilizovala, země vstoupila do NATO a posléze také do Evropské unie.

Ač se to možná někomu nezdá, žije se zde mnohem lépe než před patnácti lety. A věřím, že bude ještě lépe. Lidé si tady vždycky nějak uměli poradit. A když ne tady, tak šli jinam. Což taky snižuje nezaměstnanost. Současná čísla o stavu nezaměstnanosti nepřeceňuji, ale ani nepodceňuji. Myslím, že hůř už bylo.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.