Jan Rokyta úspěšně pokračuje v rodinné muzikantské i rozhlasové tradici

11. duben 2019
Kontakt

Hostem večerního Kontaktu byl muzikant, rozhlasový redaktor a hudební režisér Jan Rokyta. Jeho otec, Jan Rokyta st., byl zakladatelem legendární ostravské CM Technik a také uznávaným folkloristou a hudebním redaktorem ostravského rozhlasu.

Na mezinárodní přehlídce rozhlasových folklórních nahrávek Grand Prix Svetotára Stračinu v Bratislavě získal Jan Rokyta před několika dny hned dvě ceny – za technicky nejlepší nahrávku a také za nejlepší live nahrávku. Jde o skladby Jánske a Letěl, letěl roj, které v hudební režii Jana Rokyty zpracoval mistr zvuku Aleš Huber.

Hudební redaktor Jan Rokyta a mistr zvuku Aleš Huber

Když se někdo narodí do rodiny, kde otec se jmenuje Jan Rokyta a je legendou v hudbě i v rozhlase, tak to má docela nalajnované. „Ano, trošičku jsem to měl nalajnované už od dětských let. Doma stál cimbál, hrálo se a poslouchalo. A pořád tam byl ten příklad. Musím k tomu dodat ale dost důležitou věc, že rodiče mě do muziky nikdy nenutili. Přišlo to samo. Ale to období toho příkladu bylo pro mne velmi důležité, zužitkoval jsem ho během studií na Slovensku a posléze během svého osmnáctiletého pobytu v Holandsku,“ říká v úvodu rozhovoru Jan Rokyta.

Janek Rokyta v rozhovoru vzpomíná na dětství, na společná léta s otcem v rozhlase. Řeč je ale hlavně o hudbě, rozhlase a víně. Poslechněte si.

autor: rip
Spustit audio

Související