Jízda s počítadlem

28. červenec 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ředitelé městských policií včera rokovali. Zkoumali a domlouvali, počítali a řešili, až se dobrali rozhodnutí, že řidičům budou tolerovat nějaký ten kilometřík navíc.

0:00
/
0:00

Chcete-li vyjet na cesty a míníte-li k tomu použít auto, nezapomeňte si přibalit kalkulačku. Dejte ji do rukou spolucestujícím, protože kdyby vás na silnici zahlédla hlídka s čímsi, co má tlačítka, v ruce, mohla by to pokládat za mobilní telefon a připsat vám pár bodíků. Dobré počítadlo se ale určitě sejde. Hned vám vysvětlím proč. Jedete si tak pěkně krajinou a sledujete značky, které připomínají tu jedovatého hada, tu ňadra vyvinuté ženy ležící na vozovce, tu skákajícího jelena. Pardon, to opravdu je skákající jelen... A jak si tak jedete, najednou vidíte číslo v kruhu. Zkušený, a přiznejme si to - i méně zkušený, řidič by měl bez přemýšlení pochopit, že jde o nejvyšší povolenou rychlost až do příští podobné značky. Dvoj- nebo víceciferné číslo na bílé ploše v červeném kruhu je jednoznačné - 40, 60, 80 nebo třeba 110. Jenže rychlost, kterou za takovou značkou můžete jet, je ve skutečnosti někde úplně jinde. Tak zaprvé - strážníci se shodli, že budou podobně jako policisté tolerovat deset procent navíc. To už máme z padesátky padesát pětku. No jo, jenže radary mají taky nějakou vůli. Mluví se o třech kilometrech plus nebo mínus. Takže to dělá padesát dva nebo padesát osm. Při dodržení rychlosti padesát tři. K tomu připočtěte vůli tachometru, protože stačí vyměnit kolo a kontrolka hlásí, co se jí zrovna zlíbí. A kolik taková vůle může být? Pět kilometrů? To dělá... když budu rychle... počítat... bez kalkulačky... čtyřicet dva až šedesát tři. Docela slušný rozstřel. Na počítadlo raději zapomeňte. Prostě dodržujte předpisy, a když vás přece jen přistihnou, tak se nějak domluvíte. Jste přece lidi, ne?

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.