Jízdenkové automaty

13. říjen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Každý, kdo jezdí prostředky městské hromadné dopravy v Ostravě, ví, že potřebuje jízdenku. Pokud ji nemá, vystavuje se hrozbě nemalé pokuty. Každý, kdo jezdí prostředky městské hromadné dopravy v Ostravě, také ví, kde si jízdenku koupit. Ne vždy ale vše funguje, jak má.

0:00
/
0:00

Možností ke koupi jízdenky se nabízí hned několik. Prodejními místy Dopravního podniku počínaje, přes vybrané trafiky a automaty konče. A samozřejmě vychytralý doplňkový prodej u řidiče s nemalou přirážkou. Dalo by se říci, že jízdenku pořídíte s lehkostí - jako třeba chleba. Do jisté míry je to pravda.

Ale: Když už obchody zavřou, výběr možností se rázem zužuje na drahý doplňkový prodej a mnohdy ještě dražší jízdenkové automaty. Vím o jednom přístroji, který se sice tváří v provozu, ovšem už více než dva týdny polyká peníze, aniž by vydal jedinou jízdenku. A důvod? Došel mu papír! Jízdenky si tiskne na prázdný válec...

Můžete si sice zavolat na uvedené telefonní číslo, kde problém nahlásíte, jenže komu se chce v nastávajících stále chladnějších večerech a nocích kdoví jak dlouho čekat na servisní hlídku, která vám vložené peníze vrátí. Navíc v dlouhých intervalech se vystavujete riziku, že na svůj spoj budete další hodinu čekat. Také ono číslo, na které máme volat, se mi nelíbí. Je to obyčejná pevná linka a volat na ni z mobilu něco stojí. A telefonát mi už nikdo neproplatí.

Existuje ovšem druhá možnost, jak Dopravní podnik na závadu upozornit. Stojí rovněž na onom lístku s telefonním číslem - vše nahlásit řidiči očekávaného dopravního prostředku. Dvě zkušenosti mi ale stačily na to, abych pochopil marnost svého konání. První mne odkázal na telefonní číslo a chtěl po mne peníze na novou jízdenku, druhý sice mávl rukou a nechal mne cestovat "zadarmo", nicméně na dotaz, zda závadu nahlásí, mávl rukou...

Vážené vedení Dopravního podniku, dám vám radu. Starejte se řádně o své jízdenkové automaty, zřiďte k nim bezplatnou linku a nebo je zrušte. Služba, kterou nám nabízíte ve stávající podobě, totiž stojí za starou bačkoru.

A vzkaz pro ostatní cestující - ten pokažený automat stojí před Novou radnicí. To je ten úřad, který Dopravní podnik Ostrava vlastní.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová