Kaviár v papíru

21. duben 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Když dva dělají totéž, není to totéž. O pravdivosti tohoto rčení se můžete přesvědčit na každém kroku. Každý herec má jiné prostředky, jak vyjádřit vášeň, každý malíř má jiné tahy štětcem a každý obchodník nabízí své zboží po svém.

0:00
/
0:00

Nakupování nemám zrovna v kolonce koníčky, ale musím přiznat, že čas od času se moderní zálibě zvané chození po obchodech oddávám. Pokud to není zrovna v pátek odpoledne v blízké samoobsluze, kdy v davu předvíkendových nakupujících neprojdete s košíkem, nemluvě už o vozíku, pak to může být činnost celkem uklidňující. Musíte si ale vybrat, kam za takovým nákupem vyrazíte. Super- a hypermarkety, jejichž počet roste geometrickou řadou, svou plochou pomalu vytěsňují i poslední pampeliškové kořeny z městské zástavby. Tam, kde dříve stávaly kolotoče s cukrovou vatou, si dnes můžete vybrat z kolekce plísňových sýrů nebo se prohrabat zlevněnou hromadou spodního prádla. Tam, kde se dříve scházeli pejskaři a maminky s kočárky, stojí betonová krychle skýtající netušené možnosti nákupů a zábavy. Nabídka převyšuje poptávku a malí obchodníci hrozí pěstí, protože tuší svůj konec. Jejich pocit je oprávněný, a to nejen kvůli malé podpoře malých podnikatelů, ale často i kvůli nim samotným. Zatrpklost a zapšklost v nich nahlodala nervy a svaly, které ovládají úsměv na tváři. Nevím, jak jinak si vysvětlit chování dvou dam důchodového věku, které se v malém obchůdku s luxusním zbožím chovají k zákazníkům doslova jako k malým smradům. "Ten klobouk si ani nezkoušejte, u moře byste ho zničila," praví jedna z nich na adresu zákaznice, která chce v kloboučnictví odložit něco ze své výplaty. Žena nic nedbá na námitky a pokračuje: "A nevíte, jak byste ho k tomu moři vezla? To byste ho měla v letadle na hlavě?" Zákaznici se chce odpovědět něco ve smyslu A co je vám po tom?, ale nechce klesnout na úroveň trhovkyně. Do toho obchůdku s luxusním zbožím už nikdy nevkročí. K luxusnímu zboží totiž patří minimálně slušná obsluha. Kaviár jen tak z papíru by vám taky nechutnal.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?