Koloběh přírody

28. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Teploty nad nulou, sněhu stále méně. Počasí, které zlepší náladu nejednomu majiteli zahrádky. Jenže pohled, který se naskytne pěstitelům po roztátí posledních hromádek sněhu, není vždy ten nejpříjemnější.

0:00
/
0:00

Konečně, chtělo se mi při pohledu na venkovní teploměr včera ráno radostí zavýsknout. Teplota se totiž přiblížila k deseti stupňům nad nulou a zdá se, že letošní mnohými proklínaná zima definitivně skončila. Moje radost však netrvala dlouho. Jak jsem záhy zjistila, sněhová pokrývka milosrdně přikrývala i zoufalá torza mých krásných okrasných dřevin, ze kterých si zajíci a srnky v krutých mrazech udělali doslova závodní jídelnu. Pachatele jsem sice nepřistihla při činu, ale k jeho usvědčení určitě nebudu potřebovat inspektora Colomba. Noční obyvatelé naší společné zahrádky totiž na místě zločinu zanechali nepřeberné množství větších či menších hnědých bobků. Nechtěně jsem se tak stala součástí koloběhu přírody. Zahradník ze semínka stromečky vypěstoval, já jsem je draze koupila, pět let pěstovala a hladové srny je sežraly a proměnily v životodárný humus. Ekologičtí aktivisté by z mého hospodaření byli určitě nadšeni, Přemek Podlaha by nejspíše zaplakal a já? Na zahradě zachráním co se dá a poučena postrčím příští zimu srnám k snědku něco chutnějšího.

autor: Marcela Hladká
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?