Kouzelný pohled z věže Libušína. Jedna z dominant Valašska se vrátila do podoby z roku 1925
Obnova Libušína na Pustevnách v Beskydech je po šesti letech u konce. Veřejnosti se objekt otevře ve čtvrtek. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče sloužila jako jídelna, v březnu roku 2014 vyhořela.
Celkové náklady na obnovu Libušína byly 117,5 milionu korun, řekl Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě, které památku spravuje.
Libušín se po rekonstrukci vrátil do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Lidem se otevře ve čtvrtek, kdy začnou komentované prohlídky objektu. „Asi měsíc chceme jet v tomto režimu, prohlídky budou zdarma,“ uvedl Ondruš.
Muzeum již vybralo nájemce Libušína i sousedního hotelu Maměnka, Libušín by jako restaurace mohl začít fungovat nejpozději začátkem října, zkušební provoz bude možná již v září. „Nájemce ještě potřebuje nějakou dobu, aby vše zajistil z hlediska personálu a dovybavení,“ uvedl Ondruš.
Obnova objektu byla podle Ondruše specifická využitím tradičního způsobu opracování dřeva, převážně ručního opracování, ručního tesání trámů nebo ručního hoblování.
Čtěte také
Také podle Jana Všetečky, jednatele společnosti Archatt, která byla generálním dodavatelem stavby, byla obnova Libušína velkou výzvou. „Vytvoření vědecké rekonstrukce objektu je v našich končinách nová věc, začínali jsme na spáleništi, kdy tady stálo ohořelé torzo. Museli jsme každý objekt onačit, přetřídit,“ uvedl Všetečka.
Stavba je podle něj do posledního detailu dotažená. „Vidíme přesnou repliku, byly použity olejové barvy podle původních receptur, jsou tady ručně vyráběná skla,“ uvedl Všetečka.
Související
-
OBRAZEM: Z obnoveného Libušína by měl radost i sám Jurkovič
Pojďte se podívat na tu krásu. Rekonstrukce vyhořelé chaty na Pustevnách prakticky skončila a tak je se na co koukat.
-
Další lákadlo Beskyd. Na Pustevnách vznikají sochy z písku
Sochy na Pustevnách mají pomoci v rámci dobročinného projektu Pískoles - Za les bez kůrovce. Vzniknou zvířátka, která kvůli kácení přichází o své přirozené prostředí.
-
Lanovka na Pustevny vozí lidi už 80 let. Je nejstarší sedačkou v Evropě
Před 80 lety zahájila provoz první sedačková lanovka v Evropě. Rozjela se v Beskydech v roce 1940 a v té době šlo o světový unikát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.