Kraj rozdělil mezi obce osm milionů korun

00953159.jpeg
00953159.jpeg

Přes osm milionů korun Moravskoslezský kraj rozdělil mezi povodní postižené obce na Novojičínsku. Peníze ze zajišťovacího fondu dostane během několika dní dvacet radnic v regionu. Jde o částky od 20.000 korun až po milion pro pětici nejpostiženějších.

Situaci v obcích posuzovali pracovníci krizového štábu, rozhodoval počet zničených mostů a budov. Milion korun dostal například Nový Jičín. Starosta Ivan Týle připouští, že suma na obnovu rozhodně stačit nebude.

"Tady musí především nastoupit stát a jeho mechanismy, které zmírní následky. Ten milion určitě použijeme na ztráty, které nám vznikly zaprvé z pomoci občanům, které jsme hradili v první fázi sami a na odstranění následků na infrastruktuře. Asi uděláme takový proces, že vybudujeme chodník, který zlepší život v obcích, které byly nejvíce postiženy," dodal starosta.

Moravskoslezští zastupitelé rozhodovali také o penězích pro dobrovolné hasiče, kteří při povodních pomáhali. Mezi více než 60 jednotek rozdělili necelé čtyři miliony korun. Státní dotace podle hejtmana Jaroslava Palase pomůže s mimořádnými náklady.

"Dostali jsme téměř 3,7 milionu korun pro posílení jejich rozpočtů, protože v průběhu povodní ty dobrovolné sbory vyčerpaly, co měly na standardní život ve standardním roce. Takže jsme jejich rozpočty posílili a myslím si, že je to dobře," dodal hejtman.

Škody, které velká voda v kraji napáchala, se stále upřesňují. Pravděpodobně přesáhnou miliardu korun. Jen 400 milionů bude například zapotřebí na obnovu silnic nižších tříd a mostů.