Lavičkostezky
Postupné odstraňování bariér v Krnově - takový je cíl lidí, kteří pracují ve skupině Zdravotně postižení. Skupina je součástí komunitního plánování sociálních služeb ve městě a chce v Krnově vytvořit takzvané lavičkostezky.
Záměrem pracovní skupiny je, aby se v Krnově pohybovali lidé na vozíku, o francouzských holích nebo se smyslovým postižením bez překážek. A pohyb ulicemi by měl být pohodlný i pro ty, kdož sice chodit mohou, ale už daleko nedojdou. Umožnit by to měly právě lavičkostezky, čili dostatečný počet odpočinkových míst v ulicích, aby si lidé mohli vydechnout před další cestou. Úlevu by díky tomu pocítily i maminky s kočárky a ostatní osoby, které pečují o zdravotně postižené. Pracovní skupina chce nejdříve vypracovat analýzu bezbariérovosti Krnova a plán odstranění bariér. Základem všeho je získání informací. A v tomto směru se už něco děje. V Krnově právě dnes končí dotazníková akce mezi zdravotně postiženými a další veřejností. Lidé sami mohou zdůraznit, co si přejí a jaké jsou jejich představy o bezbariérovosti. Dotazníková akce by měla přinést údaje, které vyhodnotí pracovníci obchodně podnikatelské fakulty. A pak by měl následovat plán odstranění bariér ve městě a návrh na lavičkostezky. Čili už zmíněná odpočinková místa. Přestože realizace ještě nějakou dobu potrvá, je moc dobře, že už v tomto směru něco začalo. Už aby ty lavičkostezky byly. A nejenom v Krnově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.