Lékařská fakulta Ostravské univerzity chce usilovat o akreditaci na obor stomatologie

11. leden 2021 06:20

Vedení Lékařské fakulty Ostravské univerzity chce zažádat o akreditaci na obor stomatologie. Reaguje tak na nedostatek zubařů v kraji. Fakultě ale stojí v cestě doposud neobhájená akreditace na obor všeobecné lékařství i finanční náročnost oboru – rektor univerzity upozorňuje, že bez podpory státu nebo kraje se neobejdou.

„Je skoro až šokující, když vidíte, že průměrný věk stomatologů sloužících pohotovost, je 68 let, nemluvě o tom, že je tam personální problém pohotovost zajistit, aby vůbec fungovala,“ vysvětluje děkan Lékařské fakulty Rastislav Maďar, proč chce o akreditaci na obor stomatologie zažádat.

Čtěte také

„Myslím, že celostátně proběhly dokonce dronem natáčené obrazy o tom, jak byla dvoukilometrová řada na zápis u stomatologa, který v Ostravě oznámil, že nabírá nové pacienty. Myslím, že není důstojné tak vyspělého zdravotnického systému, jaký má Česká republika,“ dodává Maďar.

Fakulta ale v tuto chvíli řeší mimo jiné i svou vlastní existenci. V průběhu ledna musí zaslat akreditační spis na obor všeobecné lékařství, který už úřad v minulosti zamítl. Děkan ale věří, že tentokrát uspějí.

„Akreditační spis ke stomatologii se začne dávat dohromady hned potom, jak odešleme spis pro studijní program všeobecného lékařství. To znamená, někdy od února 2021 se na tom bude velmi intenzivně pracovat. Proces je zdlouhavý, spis může obsahovat i tisíce stran a my se budeme snažit, aby ten akreditační spis byl kompletní co nejdříve, ale bude to skutečně trvat měsíce, možná půl roku, nebo i déle,“ upozorňuje děkan.

Stomatologie v zájmu všech

Kromě garantů oboru bude ale muset fakulta sehnat i finanční prostředky. „Je to finančně velmi náročný obor. Pokud by k tomu došlo a věřím, že tomu tak bude, tak by to muselo být za výrazné pomoci ministerstva zdravotnictví, školství, kraje, města, protože fakulta sama nebude mít zdroje na to, aby tu stomatologii otevřela. Ale vzhledem k enormnímu nedostatku stomatologů věřím, že to bude v zájmu všech,“ doufá rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Akreditační spis musí nejdřív posoudit komise pro vnitřní hodnocení univerzity, potom poputuje na Národní akreditační úřad, kde si ho vezme na starosti nově složená hodnotící komise. Než budoucí zubaři na fakultu nastoupí tak může trvat i tři roky.

Spustit audio

Související