Lékařská rošáda

4. červenec 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Čas prázdnin a dovolených konečně nastal. Všichni si chceme užít zaslouženého volna, ale někdy na sebe přitom nebýváme moc opatrní. Snadno se pak může přihodit situace, kdy budeme potřebovat lékaře. Ovšem i ten je jen člověkem a zastihnout svého doktora během léta v ordinaci nemusí být tak samozřejmé.

0:00
/
0:00

Asi každý z nás už někdy potřeboval během letních měsíců ošetření od svého praktického nebo zubního lékaře. Někdy ovšem můžete narazit na malý problém. Váš doktor si totiž vybírá zaslouženou dovolenou a na dveřích ordinace zanechává suché sdělení o svém záskoku. Pokud potřebujete vypsat recept na léky, které berete pravidelně, můžete se s důvěrou obrátit na suplujícího. Horší je, když vstupujete do ordinace s tím, že je vám opravdu špatně a nevíte si rady. Takzvaný "záskok", totiž nemá vaši zdravotní dokumentaci a pokud se mu před očima vyloženě nekácíte k zemi, poskytne vám jen nenutnější ošetření.

V žádném případě nemám nic proti tomu, když si lékaři chtějí během prázdnin odpočinout, je to přece samozřejmost. Ale.... realita je složitější. Stejně jako případ, který se mě přímo dotkl. Jedna moje známá trpěla loni v létě doslova jako kůň. Její zubařka odletěla na třítýdenní dovolenou do Brazílie a nechala za sebe zaskakovat mladou krev s čerstvým diplomem. Olina, tak se jmenuje ta má nešťastná kamarádka, se vydala k suplujícímu zubaři původně se zkaženým chrupem. Pamatuji si, když mi říkala že se na mladého lékaře těší. Asi po druhé návštěvě změnila názor o 180 stupňů.

Nejen, že byl zastupující zubař z nahromaděné práce nervózní, a tak mu padaly nástroje z rukou! Olina v jeho ordinaci nakonec nechala dva ze svých zubů a málem skončila v nemocnici. Dentista totiž vrtal tak dlouho, až ze skloviny dvou stoliček nezbylo takřka nic. Mojí vyděšené kamarádce nakonec oznámil, že zuby musí ven a tak jí místo zákroku umrtvil. Bohužel tak nešťastně, že jí ochromil jazyk a Olina se začala na křesle dusit. Nebýt zkušené zdravotní sestry, asi by to šťastně nedopadlo.

Prázdninové zážitky mají podle mne patřit k těm příjemnějším. A tak na sebe pro jistotu dávejte pozor!

autor: Jiří Veselý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.