Lesníci v Beskydech začali kácet stromy, ze kterých vznikne replika kostela v Gutech

23. únor 2018
Zprávy , Zprávy

Dřevorubci v Beskydech kácejí stromy pro nový kostel v Gutech na Frýdeckomístecku. Ten původní z 16. století loni zapálili podle policie tři žháři. Ostravsko-opavské biskupství chce postavit co nejvěrnější kopii památky. Vhodné stromy, konkrétně na střechu, vybírá biskupství ve vlastních lesích. Potřebuje tam vytěžit asi 150 kubíků kvalitního smrkového dřeva.

S kácením stromů dřevorubci čekali na zimu a sníh. Vhodná doba přišla až teď. „V zimě je dříví nejkvalitnější a je bez mízy, což je také podmínka pro výrobu šindele, nakonec i pro výrobu řeziva. Dříví není nijak znehodnocováno sluncem nebo teplem a také podmínky pro těžbu a přibližování jsou nejvhodnější. Zima je prostě pro nás takovým obdobím sklizně,“ říká ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

Z lesů okolo potřebují získat asi 300 smrků a ne tak ledajakých. „Pro výrobu šindele potřebujeme obrovskou kvalitu a takovéto stromy vybíráme velice těžce. A to proto, že šindel má být vyráběn v délce 70 centimetrů – tak zní podmínka. A pak je velmi důležité, aby dřevo bylo průběžné, hladké, pokud možno bez suku. A samozřejmě nesmí být shnilé,“ dodává Konvičný.

Třeba dnes dřevorubci pracují v docela prudkém svahu – této lokalitě se říká Maxův klaus. Pokácené stromy se zapřáhnou za koně a kočí je přibližují dolů k silnici.

„Je to náročné. Když je špatný terén, tak se dřevo spouští, nebo se to ‚ohamuje‘ uprostřed řetězy,“ popisuje kočí Miroslav Staník, který s koněm Pejo stahuje klády dolů na cestu klasickým způsobem.

Lesníci vhodné stromy hledají na celých 1700 hektarech zdejšího revíru. Práce v lese ještě minimálně měsíc či měsíc a půl potrvají. Repliku památky chce biskupství začít stavět na podzim.

Kácení beskydských smrků pro stavbu repliky kostela v třineckých Gutech

„Momentálně pokračuje hlavně práce na projektové dokumentaci. V podstatě se řeší spousta detailů s památkovou péčí, protože ke kostelu se dochovaly nějaké výkresové dokumentace z padesátých let, jsou k tomu fotky. Ale je tam spousta detailů, které jsou neznámé, které byly za staletí předělány. A řeší se, ke kterému období to tam vrátit, jaké detaily zachovat, jaké byly špatně a podobně,“ říká vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek.

Na stavbu nového kostela budou řemeslníci potřebovat i jedlové dřevo. To tady ve zdejších lesích dostatečně kvalitní ale není a těží se proto na Vsetínsku.

autor: iha
Spustit audio