Menší beskydské obce zřizují vlastní městskou policii

15. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Už týden platí povinnost nosit mimo domov roušky

Menší obce v předhůří Beskyd investují do vlastní bezpečnosti. Obecní policii nově zřídili například v Hukvaldech. I obec Baška už vybrala dva nové strážníky, kteří právě končí školení. Ještě je čekají zkoušky.

„Řešíme ještě legislativu, která k tomu patří. Je toho celkem dost,“ říká místostarosta Bašky Jan Richter (SNK) s tím, že se obec rozrůstá a už se nevystačí s příležitostně půjčenými strážníky z Frýdku-Místku.

„Potřebujeme lidi v terénu. Třeba že v Hodoňovících se porušuje zákaz vjezdu do pískovny, ničí se tam tím příroda. Tady pořád řešíme, kdo se tím bude zabývat, jestli je chytí nebo ne,“ dodává místostarosta.

Trefa do černého

Zřízení obecní policie stojí několik set tisíc korun plus platy strážníků. Pro menší obce to není málo. Podle starosty Bystřice nad Olší Romana Wróbla (SNK) se to ale rozhodně vyplatí.

„V této covidové době se jejich funkce a význam ještě znásobuje, protože dohled na dodržování všech těch restrikcí a nařízení bychom nedokázali pokrýt vlastními silami – myslím tím naše úředníky. Prostě naše rozhodnutí ve věci zřízení obecní policie před čtyřmi roky bylo trefou do černého,“ říká Wróbel.

Dva strážníci už brzy nastoupí také v Hukvaldech. Ty trápí třeba doprava či špatné parkování hlavně turistů. „Jsme oblast, kde se soustředí hodně lidí. Strážníci k nám jezdili z Palkovic a ne vždy mají čas hned přijet. Tak jsme se rozhodli, že to zkusíme,“ říká místostarostka Hukvald Ivana Hrčková (Občané pro obec).

Spustit audio

Související