Město bez bariér

13. únor 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Bruntále skončila první etapa projektu Město bez bariér. Projekt spočívá v označování objektů samolepkou s mezinárodním logem vozíčkáře. Obchod či provozovna s tímto označením je bezbariérová.

0:00
/
0:00

Nápad je to rozhodně výborný. Taková samolepka na dveřích obchodu, úřadu či ordinace je něco jako visačka kvality. Ale že byste je uviděli v Bruntále na každém kroku, tak to tedy ne. Prochodil jsem náměstí křížem krážem a narazil jsem jen na bezbariérovou cukrárnu. Ostatně samotní vozíčkáři vytipovali ve městě 130 objektů, samolepku má 22. Na jedné straně je to nic moc, ale na straně druhé - výborně, že takové objekty vůbec jsou. Ono totiž není snadné samolepku získat. Přidělí ji samozřejmě po dohodě s majitelem obchodu či provozovny samotní vozíčkáři a jenom oni rozhodnou, zda-li se třeba do obchodu dostanou bez pomoci a zda-li se v něm mohou bez problémů pohybovat. A potom - soukromý podnikatel není povinen starat se o bezbariérovost. Zvlášť když se o ni příliš nezajímají ani ti, kdož by měli. Na druhé straně bezbariérovost - to zdaleka není jenom záležitost vozíčkářů, to je velmi úzká skupinka lidí. Vztahuje se také na maminky s kočárky, děti do tří let, zdravotně postižené a seniory. No a takových obyvatel je v Bruntále 26 procent. To už by mohl být docela pádný argument pro to, aby bezbariérových samolepek přibývalo. Letos, na začátku roku, má ze 130 vytipovaných objektů samolepku každý šestý. Zajímá mě, kolik jich bude na konci roku.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.