Mezi řádky

23. březen 2005
Ranní poznámka

Číst noviny může být docela dobrý adrenalinový sport, říká autorka dnešní ranní poznámky Eva Lenartová, záleží na tom, jak snadno se necháte takzvaně rozhodit.

0:00
/
0:00

V období virových onemocnění se vám snadno může stát, že se nedopatřením ocitnete příliš blízko nějakého viru, který se ve stejnou chvíli rozhodne migrovat. A je to. Zatímco jste léta silácky vyhlašovali, že bacily neexistují, náhle, téměř z hodiny na hodinu, jste nuceni změnit názor. Přibližně po třech dnech domácí léčby, během které jste jako nezkušený pacient protivní na všechny kolem sebe, neboť vám se přece nic podobného nemělo přihodit, tedy přibližně po třech dnech jste schopni aspoň prolistovat noviny a prohlédnout si obrázky. Čtvrtý den už čtete. A protože máte najednou nečekaně hodně času, čtete ty noviny vlastně téměř celé. Tedy i články, které obvykle vynecháváte. A mezi řádky se dovíte spoustu věcí. Například - na co asi myslel novinář, nebo novinářka ukrytá pod novinářskou zkratkou, když psal - psala zprávu o autonehodě a několikrát v různých souvislostech popsala řidiče jako vlasatého? Za volantem seděl vlasatý - rozuměj dlouhovlasý - řidič. Vlasatý řidič nezvládl řízení. Napsala by stejně tak, že byl řidič holohlavý? Těžko. Autor nám sděluje, že vlasatí řidiči jsou horší, než ti bez vlasů nebo s vlasy krátkými. Předpokládám taky, že v očích autora jsou horší i charakterově. Odkud to ví? Říká si závistivě mé vlastní novinářské ego. Ten má informátory! Raději jsem otočila stránku. A to jsem neměla dělat. Zrak mi padl na článek, který informoval o havárii letadla, jež vezlo na výstavu modely známé návrhářky. Smůla, čtu, letadlo havarovalo, posádka zahynula, modely shořely. Naštěstí však, čtu dále, nechala návrhářka před odletem pořídit fotografie, takže všechno dobře dopadlo. Jestli někdo před odletem vyfotil taky pilota, to jsem se bohužel nedočetla. Musím přiznat, že se mi trochu zvedla teplota, a tak jsem raději sáhla po knize.

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.