Milionový líh
Téměř denně se objevují zprávy o zabaveném alkoholu. Načerno převáženém i načerno vyráběném Daňové úniky počítají celníci a policisté na miliony, a to jen v případech, na které přijdou.
Sklady celníků se plní alkoholem. Ne proto, že by chystali bujarý večírek, spíše teď zvažují, kdy jim černý líh přeteče přes hlavu. Lahve s alkoholem našli v bývalých ostravských kasárnách, na zahrádce v Orlové, na korbách nákladních aut. Na cosi podezřelého je přitom ve většině automobilových případů upozornil typický zápach a nervozita řidiče, který se vykázal papíry na převoz cihel, plyšových hraček nebo elektroniky. Když náhle celníci v plastových lahvích místo vody našli čtyřiadevadesátiprocentní pálenku, musel si šofér připadat jako Kristus. Ten ale vodu měnil na víno a rozhodně ho pak nevozil přes hranice k zpeněžení.
Částky za alkohol a výpočty daní, které za různě pokoutně vypálenou či vyvezenou tekutinu státu unikají, jdou do desítek milionů. A to ještě nezačala pravá paličská sezóna. Letní ovoce teprve kvasí v sudech, zatímco pozdní odrůdy ještě dozrávají na stromech. Ale nakonec líh se dá vyrábět i z brambor, ředkviček či kedluben a ty už mají svůj vrchol pomalu za sebou. A tak se pálí, pančuje a pašuje a milionky vesele unikají dál. Ve státní kase chybějí a vláda se má na koho vymlouvat, když sestavuje rozpočet. Dovedu si za ty desítky milionů představit několik pěkných dětských hřišť, nějaký ten přístroj do nemocnice, pár nových bytů pro mladé rodiny a třeba i nové, větší sklady pro celníky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.