Místo, které stojí za návštěvu. Zámecký park v Paskově, který čeká na obnovu, ukrývá spoustu unikátů

Park zámku Paskov by měl projít výraznou revitalizací. Ještě donedávna toto zákoutí hyzdilo potrubí
Park zámku Paskov by měl projít výraznou revitalizací. Ještě donedávna toto zákoutí hyzdilo potrubí

Chloubou všech zámků bývají také parky. A přestože zámek v Paskově se už nějakou dobu postupně opravuje, zdevastovaný park na svou obnovu teprve čeká. Ale i tak je to místo, které stojí za to navštívit. Třeba na jaře, kdy zde kvetou liliovníky tulipánokvěté.

V dobách největšího rozkvětu tryskala uprostřed zámeckého parku v Paskově voda z kamenné fontány, pod vzrostlými stromy se vyjímaly antické sochy a nízké patro z keřů poskytovalo úkryt zámeckým pánům. Značnou škodu park utrpěl během 2. světové války. Velká většina stromů byla pokácena a téměř 80 let nikdo nedosazoval nové. Přesto je zámecký park v Paskově evropsky významnou lokalitou, a to díky výskytu chráněného brouka páchníka hnědého.

Vodní mlýnek byl v parku zámku Paskov postaven původně pro dětskou akci Pohádkový zámek. Dnes klape návštěvníkům pro radost

„Náš park je zvláštní v tom, že se tady nachází spousta ještě původních stromů, které byly vysázeny v době jeho zakládání. Takže tady nacházíme stromy, které mají 300 nebo i 400 let. A samozřejmě důležitá informace je i ta, že tady najdete velkou koncentraci soch, které jsou alegoriemi na řecké bájné dějiny. Jsou postupně restaurovány a těm bohyním tady v pozadí vládne Herkules,“ říká paskovský starosta.

Přilehlý park zámku Paskov nabízí romantická zákoutí

Park byl založen v druhé polovině 17. století rodem Bruntálských z Vrbna. Přestože byl dlouhou dobu neudržovaný, neztratil nic ze svého kouzla. Protéká jím říčka, na ní klape nový dřevěný mlýnek, návštěvníci se mohou pokochat i několika sochami a hlavně zkusit najít v tlejících zbytcích stromů páchníka hnědého. Právě díky výskytu tohoto chráněného brouka byl park v roce 2005 prohlášen v rámci soustavy Natura 2000 za evropsky významnou lokalitu.

Zámek v Paskově sloužil až do roku 2009 jako léčebna pro onkologické pacienty
Spustit audio

Související