Místo, které stojí za návštěvu. Zámecký park v Paskově, který čeká na obnovu, ukrývá spoustu unikátů

27. březen 2019

Chloubou všech zámků bývají také parky. A přestože zámek v Paskově se už nějakou dobu postupně opravuje, zdevastovaný park na svou obnovu teprve čeká. Ale i tak je to místo, které stojí za to navštívit. Třeba na jaře, kdy zde kvetou liliovníky tulipánokvěté.

V dobách největšího rozkvětu tryskala uprostřed zámeckého parku v Paskově voda z kamenné fontány, pod vzrostlými stromy se vyjímaly antické sochy a nízké patro z keřů poskytovalo úkryt zámeckým pánům. Značnou škodu park utrpěl během 2. světové války. Velká většina stromů byla pokácena a téměř 80 let nikdo nedosazoval nové. Přesto je zámecký park v Paskově evropsky významnou lokalitou, a to díky výskytu chráněného brouka páchníka hnědého.

Vodní mlýnek byl v parku zámku Paskov postaven původně pro dětskou akci Pohádkový zámek. Dnes klape návštěvníkům pro radost

„Náš park je zvláštní v tom, že se tady nachází spousta ještě původních stromů, které byly vysázeny v době jeho zakládání. Takže tady nacházíme stromy, které mají 300 nebo i 400 let. A samozřejmě důležitá informace je i ta, že tady najdete velkou koncentraci soch, které jsou alegoriemi na řecké bájné dějiny. Jsou postupně restaurovány a těm bohyním tady v pozadí vládne Herkules,“ říká paskovský starosta.

Přilehlý park zámku Paskov nabízí romantická zákoutí

Park byl založen v druhé polovině 17. století rodem Bruntálských z Vrbna. Přestože byl dlouhou dobu neudržovaný, neztratil nic ze svého kouzla. Protéká jím říčka, na ní klape nový dřevěný mlýnek, návštěvníci se mohou pokochat i několika sochami a hlavně zkusit najít v tlejících zbytcích stromů páchníka hnědého. Právě díky výskytu tohoto chráněného brouka byl park v roce 2005 prohlášen v rámci soustavy Natura 2000 za evropsky významnou lokalitu.

Zámek v Paskově sloužil až do roku 2009 jako léčebna pro onkologické pacienty
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.