Místo, které stojí za návštěvu. Zámecký park v Paskově, který čeká na obnovu, ukrývá spoustu unikátů
Chloubou všech zámků bývají také parky. A přestože zámek v Paskově se už nějakou dobu postupně opravuje, zdevastovaný park na svou obnovu teprve čeká. Ale i tak je to místo, které stojí za to navštívit. Třeba na jaře, kdy zde kvetou liliovníky tulipánokvěté.
V dobách největšího rozkvětu tryskala uprostřed zámeckého parku v Paskově voda z kamenné fontány, pod vzrostlými stromy se vyjímaly antické sochy a nízké patro z keřů poskytovalo úkryt zámeckým pánům. Značnou škodu park utrpěl během 2. světové války. Velká většina stromů byla pokácena a téměř 80 let nikdo nedosazoval nové. Přesto je zámecký park v Paskově evropsky významnou lokalitou, a to díky výskytu chráněného brouka páchníka hnědého.
„Náš park je zvláštní v tom, že se tady nachází spousta ještě původních stromů, které byly vysázeny v době jeho zakládání. Takže tady nacházíme stromy, které mají 300 nebo i 400 let. A samozřejmě důležitá informace je i ta, že tady najdete velkou koncentraci soch, které jsou alegoriemi na řecké bájné dějiny. Jsou postupně restaurovány a těm bohyním tady v pozadí vládne Herkules,“ říká paskovský starosta.
Park byl založen v druhé polovině 17. století rodem Bruntálských z Vrbna. Přestože byl dlouhou dobu neudržovaný, neztratil nic ze svého kouzla. Protéká jím říčka, na ní klape nový dřevěný mlýnek, návštěvníci se mohou pokochat i několika sochami a hlavně zkusit najít v tlejících zbytcích stromů páchníka hnědého. Právě díky výskytu tohoto chráněného brouka byl park v roce 2005 prohlášen v rámci soustavy Natura 2000 za evropsky významnou lokalitu.
Související
-
V zámku v Paskově otevřeli nové muzeum. Je v něm stálá...
V barokním zámku v Paskově vzniklo nové muzeum. Je v něm stálá expozice k historii města, které bylo dříve významným panstvím.
-
Zámecký areál v Paskově se mění na zázemí pro město a kulturu
Paskov na Frýdecko-Místecku zakoupil před několika lety zámecký areál a postupně ho proměňuje na kulturní a společenské centrum města. Vedle rekonstruované budovy z...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka