Mít co nabídnout

3. červenec 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

O víkendu začala pravidelná sezóna na úzkorozchodné železniční trati Třemešná - Osoblaha. Parní vláček tam bude převážet turisty během července a srpna . Právě na provoz parního vlaku v obcích na Osoblažsku spoléhají. Měl by být největší atrakcí pro turisty a příslibem pro oživení cestovního ruchu v tomto regionu.

0:00
/
0:00

Ještě před takovými pěti roky bylo obnovení provozu úzkorozchodné trati mezi Třemešnou a Osoblahou utopií. A ejhle! Parní vláček o víkendu zahájil druhou sezónu. Pojede každý víkend. V sobotu i v neděli vždy jednou do Osoblahy a jednou zpět do Třemešné. Čili na první pohled žádná sláva. Nicméně odráží to celkovou situaci s cestovním ruchem na Osoblažsku. Oživení přichází zvolna a je, stejně jako provoz parního vláčku, víceméně na jednotlivcích. Je moc dobře, že se na Osoblažsku takoví tahouni našli. Tahouni, kterým je zřejmé, že se musí postarat sami a že teprve potom jim možná někdo pomůže. O provoz historické mašinky se postarala skupinka nadšenců a další skupinky nadšenců zvolna prosazují změny v obcích. Má-li žít Osoblažsko během léta z turistů, musí jim mít co nabídnout. Ze samotného vláčku se patrně nikdo na zadek neposadí. Bez běžných služeb a zázemí turisté nepřijedou. V některých obcích to lidem došlo. Třeba v Bohušově, kde žije 500 obyvatel, mají co do ubytování k dispozici 200 lůžek. Je tam také nový sportovně rekreační areál. Snaží se rovněž ve Slezských Rudolticích, kde rozšířili stravovací možnosti. Jak to bývá, v několika obcích jsou turisté a cestovní ruch lidem téměř lhostejní. A když tam někdo náhodou zabloudí, stejně mu nemají co nabídnout. Nicméně chci věřit, že se postupně Osoblažsko přílivu turistů dočká. Ono je to podobné jako s tím parním vláčkem. Není to žádný rychlík, na trati si to supí pomalu. Podstatné ale je, že už jede.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?