Moc investorů

20. leden 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Významná investice korejské automobilky Hyundai v České republice se opět o krok přiblížila. Stát poslal kraji další stovky milionů korun na přípravu průmyslových zón a v neděli má přicestovat korejská delegace. A pak už bude jasno.

0:00
/
0:00

Zní to všechno strašně jednoduše. Významný investor ukáže prstem na mapu, kde by se mu líbilo mít novou fabriku. Pak zavolá místním činitelům, kteří mu pod vidinou slibného rozvoje pozemky za nemalé peníze připraví, pro jistotu slíbí i nějaké úlevy a výhody - byť třeba jen dočasné a vše může začít.

V případě investice firmy Hyundai tak za pár let bude mít práci tři tisíce lidí. V nepřímé návaznosti může najít uplatnění dalších asi deset tísíc lidí. V kraji s vysokou nezaměstnaností je to velmi významná událost.

Co když ale automobilka třeba za deset let sbalí fidlátka a výrobu přestěhuje jinam? Může být zle, ale taky nemusí. Budeme mít dálnici, množství pracovních sil bude daleko rovnoměrněji rozloženo, stávající postarší nezaměstnaní budou v důchodu a těch mladších už tolik nebude, protože se rodí stále méně dětí.

Stejně mne ale v souvislosti s Hyundai, ale také jinými mocnými investory žere jistá otázka. Nebo spíše možnost či varianta. Představte si, že budete mít nápad. Úspěšný nápad, který by se dal rozvinout v úspěšné podnikání. Má to ale jeden háček: nejste mocný investor a na slibný podnik nemáte peníze. Z vládních úředníků se s vámi nikdo bavit nebude a stát vám rozhodně žádnou úlevu nedá. Natož aby vám připravil potřebný pozemek i s infrastrukturou. Žádný podnik, žádné miliony. Spíše svěrací kazajka a kriminálka na krku. A přitom by ty stamiliony, možná i miliardy zůstaly doma, byly by jistější.

Jsem laik, nerozumím všemu, neznám zákulisí, ale zdravý rozum mi říká, že možné to je. Ve hře je ale příliš mnoho neznámých a člověk má zpravidla snahu situaci spíše zneužít než využít. A tak díky alespoň za Hyundai. Pokud bude.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.