Monika Horsáková: Igore, děkujem!
Tuzemská média žijí hokejovým mistrovstvím světa. Monika Horsáková ale v poznámce zabrousí na poněkud jiné, byť energeticky podobně náročné, bojiště. Na prkna Národního divadla moravskoslezského.
Tanečník na provaze, Bílé sny, The Beatles, The Doors, Zázrak v tichu - to je jen velmi skromný výčet baletních představení světové úrovně, která představil baletní soubor Národního divadla moravskoslezského pod vedením svého šéfa Igora Vejsady.
Jeden z nejvýraznějších českých choreografů a tanečních pedagogů současnosti se s ostravským baletem rozloučil ve čtvrtek premiérou nejslavnějšího klasického baletu a symbolem baletního umění - Labutím jezerem.
Igor Vejsada se ujal vedení ostravského baletu v roce 1996. Na prkna Národního divadla moravskoslezského s ním přišly špičkové choreografie, ať už ze světa klasického baletu či moderního tance. Zval do Ostravy významné zahraniční choreografy a tvůrce - namátkou: Erica Trottierra, Philippa Talarda, Allena Yu, Williama Fomina nebo Lillu Pártay.
Pro svůj soubor i ostravské konzervatoristy pořádal workshopy s pedagogy i tanečníky z jiných koutů světa, a otevřel jim tak různé pohledy na tanec i dveře do zahraničí. Vychoval řadu vynikajících tanečníků, kteří posbírali řadu prestižních cen.
Díky němu se o ostravském baletu ví nejen v České republice, ale v celé Evropě, a dokonce i za velikou louží. Do divadelních sedadel přitáhl nejen znalce klasického tance, ale nadchl pro něj i mladé lidi, kterým dokázal, že když budou řeč tanečníků vnímat srdcem, budou jí rozumět.
Díky Igoru Vejsadovi zažil nablýskaný sál Divadla Antonína Dvořáka v průběhu představení ovace ve stoje, které se svou bouřlivostí dají přirovnat k nadšení fanoušků po rozhodujícím gólu při finále hokejového mistrovství světa. Ostatně výkon baletního sólisty si s energetickým výdejem hokejového útočníka nezadá, akorát se o něm pak týdny nepíše v novinách.
Nyní se Igor Vejsada rozhodl odejít a uvolnit místo mladšímu nástupci. I to je umění velikých. Naučil Ostravu vnímat krásu tance i jeho rozmanitost a nyní se ostravskou kapitolu svého života rozhodl uzavřít.
Snad si ale přece jen nechal nějaké prázdné místo a občas se sem vrátí - nastudovat nějakou další mimořádnou choreografii.
Igore, děkujem!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.