Monika Horsáková: Novoroční
Už jen několik hodin nás dělí od oslav Nového roku 2014. Následovat bude bilancování všeho druhu a řada osobních předsevzetí. Novoročnímu zamyšlení se nevyhnula ani Monika Horsáková v poslední poznámce letošního roku.
Nevím, jak vy, ale já to plánované silvestrovské veselí nějak nemám v oblibě. Ostatně, proč by se mělo slavit zrovna o půlnoci 31. prosince, když čas a jeho dělení je věc tak relativní.
Nový rok se v různých koutech světa slaví jindy. Na jiný den totiž připadá v kalendáři juliánském, čínském, židovském nebo třeba muslimském. Koneckonců ani na tom letopočtu by se zmíněné kalendáře neshodly…
Tak třeba islámský nový rok už začal v listopadu a jde o rok 1436. Islámský kalendář totiž začíná dnem, kdy prorok Muhammad odešel z Mekky do Medíny, což bylo podle křesťanského letopočtu v roce 622. Islámský kalendář je lunární, má jen 354 dnů, a je tedy kratší než rok našeho gregoriánského kalendáře.
Ještě dříve – v září – oslavili Nový rok židé. Podle jejich kalendáře se přitom začal psát rok 5774.
Pravoslavní věřící si zase na své oslavy Nového roku budou muset ještě počkat. Podle juliánského kalendáře, s nímž ortodoxní církve pracují, totiž začátek kalendářního roku připadá až na 14. leden.
Čínský nový rok zase začíná s novem prvního lunárního měsíce. Letos to bude 31. ledna, to skončí rok hada a začne rok koně.
A tím zdaleka nekončíme. Tak třeba: perský Nový rok připadá na jarní rovnodennost, asyrský na 1. duben a thajský se slaví 13. – 15. dubna. Na jaře se slaví i v Nepálu, Kambodži, Laosu nebo Indii.
Inu, jak už jsem říkala, čas je relativní. Jediné, co je v jeho případě jisté, že běží jako bláznivý.
A tak ani letos nemíním drahocenné minuty ztrácet v nákupní honičce za co nejefektnějšími ohňostroji a rachejtlemi nebo sledováním nevkusných televizních estrád. Zatáhnu závěsy a budu se věnovat věcem, na které jindy nezbývá čas. Otevřu si sekt, tento zvyk považuji za příjemný, a knihu. A budu doufat, že nám nějaká světlice nevletí do bytu.
A předsevzetí? Ta si člověk může klást každé ráno. Cíle jsou obvykle skromnější a krátkodobější, zato ovšem reálnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.