Most z minulosti

5. květen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Před šedesáti lety skončila 2. světová válka. Vzpomínkových akcí, slavností, pietních aktů a příspěvků o válce vídáte a slýcháte v poslední době nepočítaně. I my vám přinášíme svědectví z bojů o Ostravsko, vzpomínky lidí, kteří byli při tom, a povídání s těmi, co mají k tématu co říct.

0:00
/
0:00

Když jsme před několika měsíci válečné vysílání plánovali, říkala jsem si, že bude problém pamětníky, kteří by chtěli o válce vyprávět, najít - je to už přece jen šedesát let. Pak jsem je ale začala potkávat. Ženu, která prožila dvě války a po té druhé ještě měsíce ležela v nemocnici a nevěděla, co je s její rodinou, muže, který běhal po lesích a nosil tajné zásilky na tajná místa, veterány Ostravské operace, kteří důstojně nesli vyznamenání na slavnostních uniformách.

Mluvím s těmito lidmi a šedesátiletý most mezi přítomností a minulostí se pomalu hroutí. Ta dlouhá doba je pryč. To, co mi vyprávějí, nejsou vzpomínky, ale prožitky. Každý jednotlivý detail, každý pocit si naplno uvědomují. Znovu stojí po kolena v bahně, znovu trpí žízní a dají poslední krajíc chleba za čisté, nezavšivené šaty, znovu stojí tváří v tvář nepříteli a ve zlomku vteřiny je napadne, jestli na toho unaveného špinavého kluka, který na ně míří, taky doma čeká jeho dívka a rodiče, a když ho teď zastřelí, kolik lidí bude nešťastných.

Díky nim, pamětníkům, jsou tady hrůzy největší historické katastrofy pořád s námi. Pro mnohé je dnes už 2. světová válka jenom učební látkou v dějepisu, námětem dokumentů nebo pozadím pro srdceryvný filmový příběh. Příběhy lidí, kteří ji zažili, jsou přitom silnější, srdceryvnější a pravdivější. Díky těm, kteří přežili, žijeme my. Most mezi minulostí a přítomností spadl. Místo něj vyrostl nový. Ten sahá do budoucnosti.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...