Na Karvinsku se rodí nová naučná stezka. Oživí místa poznamenaná těžbou uhlí
Na Karvinsku vznikne nová naučná stezka. V současnosti na ní pracují lidé z projektu Pohornická krajina, kteří oživují místa poznamenaná těžbou uhlí. Detailněji jsme si o celé věci povídali s projektovou manažerkou Ludmilou Sedlářovou.
Jak bude naučná stezka vypadat?
Spící země
Území mezi Havířovem, Karvinou a Orlovou. Unikátní místo, kde nezdolná síla přírody postupně zakrývá stopy důlní činnosti z předešlých let. Krajina, která se ocitla na hraně a vrací se zpět do rovnováhy. V minulosti těžce zkoušená, dnes čekající na lidi, kteří ji znovu probudí k životu. Spící země tisíce možností.
Zdroj: poho2030.cz
Ta energostezka bude jedním z leitmotivů celého programu transformace pohornické krajiny Karvinska – říkáme mu POHO2030. Jedná se vlastně o propojení území Havířova a Karviné podél dominantního zeleného potrubí.
A protože se jedná o dosud funkční horkovod, tak bychom v prvních letech rádi využívali stávající obslužnou komunikaci, která vede podél potrubí. Trasu bychom chtěli vyznačit a napojit na ni další zajímavá místa, ať už se týkají kulturní historie, jako je šikmý kostel či různé kaple, dále místa, která mají přírodní hodnotu. Počítáme i s tím, že by na to navazovaly sportovní aktivity a další vyžití.
Kde jste čerpali inspiraci?
Inspiraci pro energostezku našli kolegové krajináři v Německu. Třeba Porůří je hodně podobné naší ostravsko-karvinské pánvi. Ale speciálně pro energostezku je inspirace v Berlíně. Tam vede městem růžové potrubí, které se stalo orientačním prvkem města a představuje jednu z dominant.
Jak složité je oživovat krajinu v pohornických oblastech?
Čtěte také
Většinou se řeší rozsáhlá území, v našem případě jde o zhruba 60 čtverečních kilometrů, které si žije vlastním životem. Ale myslíme si, že se jedná o území, které si zaslouží naši pozornost.
Ne všechno lze řešit hned. Někde se ještě těží, zároveň probíhají rekultivace, někde už jsou hotovy. My bychom tu krajinu chtěli zpřístupnit, zatraktivnit a ukázat ta zajímavá místa. Aby si lidé do této krajiny zase našli cestu zpět a vzali ji za svou.
Související
-
Doubravská naučná stezka vám ukáže karvinskou přírodu i těžní věže
Památné stavby obce, okolní přírodu i místa připomínající těžbu černého uhlí. To vše ukazuje Doubravská naučná stezka v Doubravě na Karvinsku. V obci v současnosti ...
-
Šikmý kostel v Karviné stál před 300 lety rovně a o 40 metrů výše
Karvinský kostel svatého Petra z Alkantary by se bez nadsázky dal označit jako největší cestovatel mezi chrámovými stavbami. Bez přímého zásahu lidských rukou totiž...
-
Šachta v Paskově dala vzniknout unikátní přírodní lokalitě
Je to zvláštní soužití ve zvláštním prostředí. Evropsky významná lokalita Pilíky v Ostravě-Hrabové je domovem vzácné rybky hořavky. Její život je těsně spjatý s vod...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.