Na Karvinsku se rodí nová naučná stezka. Oživí místa poznamenaná těžbou uhlí

8. červen 2020

Na Karvinsku vznikne nová naučná stezka. V současnosti na ní pracují lidé z projektu Pohornická krajina, kteří oživují místa poznamenaná těžbou uhlí. Detailněji jsme si o celé věci povídali s projektovou manažerkou Ludmilou Sedlářovou.

Jak bude naučná stezka vypadat?

Spící země

Území mezi Havířovem, Karvinou a Orlovou. Unikátní místo, kde nezdolná síla přírody postupně zakrývá stopy důlní činnosti z předešlých let. Krajina, která se ocitla na hraně a vrací se zpět do rovnováhy. V minulosti těžce zkoušená, dnes čekající na lidi, kteří ji znovu probudí k životu. Spící země tisíce možností.

Zdroj: poho2030.cz

Ta energostezka bude jedním z leitmotivů celého programu transformace pohornické krajiny Karvinska – říkáme mu POHO2030. Jedná se vlastně o propojení území Havířova a Karviné podél dominantního zeleného potrubí.

A protože se jedná o dosud funkční horkovod, tak bychom v prvních letech rádi využívali stávající obslužnou komunikaci, která vede podél potrubí. Trasu bychom chtěli vyznačit a napojit na ni další zajímavá místa, ať už se týkají kulturní historie, jako je šikmý kostel či různé kaple, dále místa, která mají přírodní hodnotu. Počítáme i s tím, že by na to navazovaly sportovní aktivity a další vyžití.

Kde jste čerpali inspiraci?

Inspiraci pro energostezku našli kolegové krajináři v Německu. Třeba Porůří je hodně podobné naší ostravsko-karvinské pánvi. Ale speciálně pro energostezku je inspirace v Berlíně. Tam vede městem růžové potrubí, které se stalo orientačním prvkem města a představuje jednu z dominant.

Jak složité je oživovat krajinu v pohornických oblastech?

Čtěte také

Většinou se řeší rozsáhlá území, v našem případě jde o zhruba 60 čtverečních kilometrů, které si žije vlastním životem. Ale myslíme si, že se jedná o území, které si zaslouží naši pozornost.

Ne všechno lze řešit hned. Někde se ještě těží, zároveň probíhají rekultivace, někde už jsou hotovy. My bychom tu krajinu chtěli zpřístupnit, zatraktivnit a ukázat ta zajímavá místa. Aby si lidé do této krajiny zase našli cestu zpět a vzali ji za svou.

autoři: Petr Dušek , tif
Spustit audio

Související