Nedělní noviny

13. duben 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Po delší odmlce se opět dočkáme nedělních novin. V současné době si v neděli můžeme - jako jediný čerstvý plátek - přečíst pouze Blesk. Nedělní svět - jak se ony nové noviny budou jmenovat, mají být protiváhou, jinými slovy mají se pokusit vyplnit mezeru na českém trhu.

Sám vydavatel říká, že Nedělní svět je koncipován jako nebulvární titul, inteligentně postavená alternativa vůči Nedělním Blesku.

Jsem zvědav, jak se novému titulu bude na českém trhu dařit. Pokusy jeho předchůdců totiž netrvaly déle než rok. A není se čemu divit. Nedělní vydávání novin nemá v tuzemsku tradici. Narozdíl od Německa a Anglie. Také většina stánků a trafik je zavřená a nedovedu si představit, že si v neděli ráno přivstanu a pojedu pro list někam do supermarketu. Po celotýdenním shonu jsem na to dostatečně líný. Navíc mi servis aktuálního dění v dostatečné míře zajišťuje rádio a televize. Nadčasová neboli nedělní témata mi v patřičném množství nabízejí rozšířené přílohy sobotních titulů. Dle mého soudu takto smýšlí většina lidí, která bere neděli jako opravdový odpočinek a odtržení od dění všedních dnů.

Ne, že bych nedělním novinám nepřál, ale nemyslím si, že pro jejich vydávání už přišel ten správný čas.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.