Nekonečné příběhy

16. červen 2005
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Filmy, počítačové hry a internet převálcují knížky. To je vize, kterou už pár let razí odpůrci techniky. A možná to vidí příliš černě. Všichni přece dobře víme, že poležení s knížkou se střílečka na počítači nikdy nevyrovná.

0:00
/
0:00

Včera jsem se svezla s ostravskými školáky pohádkovou tramvají. Jízdu městem si museli zasloužit tím, že se účastnili soutěží a různých jiných akcí v knihovnách. Dřevěná sedátka historické Barborky tak obsadili čtenáři ve věku do 15 let - kategorie, o níž právě zmiňovaní odpůrci techniky tvrdí, že už vůbec neexistuje. Děti v pohádkových kostýmech celou cestu zpívaly, soutěžily a povídaly si o tom, co v poslední době přečetly. Když jsem se jich na to ptala já, bez přemýšlení jmenovaly autory jako Božena Němcová, Josef Lada nebo Hans Christian Andersen. Nadšeně vyprávěly děje dobrodružných knih, s vážností vzpomínaly na historická fakta, o nichž se dočetly v encyklopediích. Starověká Sparta, Markus Aurelius, starý Egypt, o tom všem byla řeč. Musím přiznat, že mě mí spolucestující mile překvapili. Opravdu jsem čekala spíš comicsy a Harryho Pottera. Na druhou stranu šlo jen o hrstku vybraných, nejlepších čtenářů z ostravských knihoven. Jsou to ti, kteří ke knížce nepotřebují plastové figurky trollů, přívěšek na mobil s Ferdou mravencem ani tričko s obrýleným čarodějem z Bradavic. K písmenům se dostali i bez reklamy v televizi a nákladných promoakcí. Do knihovny a ke čtení je dostali rodiče, učitelé, kamarádi, kteří sami rádi čtou. Díky nim zůstávají příběhy živé a nikdy nekončí.

autor: Gabriela Všolková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.