Nemoci z povolání
V Moravskoslezském kraji se snižuje počet nemocí z povolání. Loni zaznamenali pracovníci Krajské hygienické stanice 245 případů, což je o zhruba o 120 onemocnění méně než v roce 2002.
Je to jistě dobrá zpráva. Mnozí zaměstnavatelé si už asi uvědomili význam a důležitost ochranných pomůcek. Jejich používání totiž nemalou měrou zaměstnance chrání a rizika snižuje. Zaměstnavatel také přišel na to, že je levnější nakoupit pomůcky, než mít ve stavu člověka, který časem začne chodit po doktorech a v práci více není než je. Pak je třeba hledat náhradu a chod pracovního procesu zajistit nějak jinak.
Také samotný zaměstnanec už přišel na to, že je lepší být zdravý a důležitost ochranných pomůcek chápe. Navíc v době, kdy je situace na trhu práce taková, jaká je. A samozřejmě svůj díl a zájem na snižování počtu nemocí z povolání mají i zdravotní pojišťovny a stát. Ti ušetří především.
Ale ona zpráva se dá chápat i jinak. Těžký průmysl v Moravskoslezském kraji už není tak dominantní jako dříve a jeho podíl se v podstatě dále snižuje. Mnohé činnosti také přebírají automaty, které jsou v konečném důsledku levnější pracovní silou. A netrpí nemocemi z povolání. Další věcí je počet lidí bez práce. Takže ono snížení počtu nemocí z povolání neberu až tak jako dobrou zprávu, ale jako jakýsi logický výsledek současného stavu a vývoje ve společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka