Nemoci z povolání

20. květen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Moravskoslezském kraji se snižuje počet nemocí z povolání. Loni zaznamenali pracovníci Krajské hygienické stanice 245 případů, což je o zhruba o 120 onemocnění méně než v roce 2002.

Je to jistě dobrá zpráva. Mnozí zaměstnavatelé si už asi uvědomili význam a důležitost ochranných pomůcek. Jejich používání totiž nemalou měrou zaměstnance chrání a rizika snižuje. Zaměstnavatel také přišel na to, že je levnější nakoupit pomůcky, než mít ve stavu člověka, který časem začne chodit po doktorech a v práci více není než je. Pak je třeba hledat náhradu a chod pracovního procesu zajistit nějak jinak.

Také samotný zaměstnanec už přišel na to, že je lepší být zdravý a důležitost ochranných pomůcek chápe. Navíc v době, kdy je situace na trhu práce taková, jaká je. A samozřejmě svůj díl a zájem na snižování počtu nemocí z povolání mají i zdravotní pojišťovny a stát. Ti ušetří především.

Ale ona zpráva se dá chápat i jinak. Těžký průmysl v Moravskoslezském kraji už není tak dominantní jako dříve a jeho podíl se v podstatě dále snižuje. Mnohé činnosti také přebírají automaty, které jsou v konečném důsledku levnější pracovní silou. A netrpí nemocemi z povolání. Další věcí je počet lidí bez práce. Takže ono snížení počtu nemocí z povolání neberu až tak jako dobrou zprávu, ale jako jakýsi logický výsledek současného stavu a vývoje ve společnosti.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.