Nemoci z povolání

20. květen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Moravskoslezském kraji se snižuje počet nemocí z povolání. Loni zaznamenali pracovníci Krajské hygienické stanice 245 případů, což je o zhruba o 120 onemocnění méně než v roce 2002.

Je to jistě dobrá zpráva. Mnozí zaměstnavatelé si už asi uvědomili význam a důležitost ochranných pomůcek. Jejich používání totiž nemalou měrou zaměstnance chrání a rizika snižuje. Zaměstnavatel také přišel na to, že je levnější nakoupit pomůcky, než mít ve stavu člověka, který časem začne chodit po doktorech a v práci více není než je. Pak je třeba hledat náhradu a chod pracovního procesu zajistit nějak jinak.

Také samotný zaměstnanec už přišel na to, že je lepší být zdravý a důležitost ochranných pomůcek chápe. Navíc v době, kdy je situace na trhu práce taková, jaká je. A samozřejmě svůj díl a zájem na snižování počtu nemocí z povolání mají i zdravotní pojišťovny a stát. Ti ušetří především.

Ale ona zpráva se dá chápat i jinak. Těžký průmysl v Moravskoslezském kraji už není tak dominantní jako dříve a jeho podíl se v podstatě dále snižuje. Mnohé činnosti také přebírají automaty, které jsou v konečném důsledku levnější pracovní silou. A netrpí nemocemi z povolání. Další věcí je počet lidí bez práce. Takže ono snížení počtu nemocí z povolání neberu až tak jako dobrou zprávu, ale jako jakýsi logický výsledek současného stavu a vývoje ve společnosti.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová