Nemoci z povolání

20. květen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

V Moravskoslezském kraji se snižuje počet nemocí z povolání. Loni zaznamenali pracovníci Krajské hygienické stanice 245 případů, což je o zhruba o 120 onemocnění méně než v roce 2002.

Je to jistě dobrá zpráva. Mnozí zaměstnavatelé si už asi uvědomili význam a důležitost ochranných pomůcek. Jejich používání totiž nemalou měrou zaměstnance chrání a rizika snižuje. Zaměstnavatel také přišel na to, že je levnější nakoupit pomůcky, než mít ve stavu člověka, který časem začne chodit po doktorech a v práci více není než je. Pak je třeba hledat náhradu a chod pracovního procesu zajistit nějak jinak.

Také samotný zaměstnanec už přišel na to, že je lepší být zdravý a důležitost ochranných pomůcek chápe. Navíc v době, kdy je situace na trhu práce taková, jaká je. A samozřejmě svůj díl a zájem na snižování počtu nemocí z povolání mají i zdravotní pojišťovny a stát. Ti ušetří především.

Ale ona zpráva se dá chápat i jinak. Těžký průmysl v Moravskoslezském kraji už není tak dominantní jako dříve a jeho podíl se v podstatě dále snižuje. Mnohé činnosti také přebírají automaty, které jsou v konečném důsledku levnější pracovní silou. A netrpí nemocemi z povolání. Další věcí je počet lidí bez práce. Takže ono snížení počtu nemocí z povolání neberu až tak jako dobrou zprávu, ale jako jakýsi logický výsledek současného stavu a vývoje ve společnosti.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...