Nezávislé protahování

22. leden 2007
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Odvolací senát zrušil celý rozsudek nad násilníky, kteří zmlátili chodce v ulicích Ostravy. Některým tresty zpřísnil o dalších musí okresní soud rozhodovat znovu, i když je před tím úplně zprostil obžaloby.

0:00
/
0:00

Oběti zločinů potřebují větší ochranu a vstřícnost českých úřadů. Takové a podobné věty lze vyčíst z nejednoho vznešeného projektu, který vzniká u zeleného stolu. Praxe však za ušlechtilými myšlenkami přinejmenším pokulhává. Příkladem je poslední soudní přelíčení s násilníky, kteří zmlátili v ulicích Ostravy náhodné kolemjdoucí. Odvolací senát původní rozsudek, který většinu pachatelů zprostil obžaloby, prakticky rozcupoval. Předsedkyně senátu chce své kolegyni na Okresní soudu poslat celý svazek judikátu Nejvyššího a Ústavního soudu. Laicky řečeno - chce jí jemně naznačit, že rozhodla špatně. Pro zmlácené chodce to je ale poloviční vítězství. Sice se mohou radovat, že je naděje na potrestání viníků, ale soudní martýrium musí absolvovat znovu. Okresní soudkyně totiž udělala řadu chyb. Například se těchto zmlácených svědků či těch, kteří řádění násilníků viděli, nezeptala na přesný situační plán z místa činu. Je to klíčový důkaz a ve spise jednoduše chybí. Spořádaní občané tak budou muset znovu vážit cestu do justičního paláce a znovu a znovu lovit v paměti bolestné vzpomínky. Kdo by přeci rád vzpomínal na hrůzu, kdy jdete po ulici a najednou vás obstoupí banda křiklounů, kopou vás, bijí pěstmi a vykřikují rasistická hesla? Obětem zločinu skutečně patří zájem úřadů, ale nesmí to zůstat na papíře nejrůznějších projektů. Tady se ukazuje, že selhala okresní soudkyně. Narozdíl od každého jiného zaměstnance jí ale postih nehrozí, je nezávislá. A tak může vynášet i nezávisle špatné verdikty. Naštěstí je tu možnost odvolání. Naneštěstí to ale znamená, že soudní přelíčení se neúměrně natahuje.

autor: ada
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová