Nouzový luxus

21. duben 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Říká se, že v nouzi poznáš přítele. Takovým přítelem v tísni se může stát i někdo, koho vůbec neznáte.

0:00
/
0:00

Nouzové situace můžou být různého druhu. Vybouráte se v autě, zaplaví vás velká voda nebo přijdete o svého nejbližšího. Historka, o kterou se s vámi chci podělit, se bohudík ničeho tak závažného netýkala. O uplynulém velikonočním víkendu jsme s rodinou měli nabitý program. Tři volné dny jsme měli naplánované takřka na minuty. V takovém fofru vám každá nečekaná událost pořádně zkříží plány. Mně konkrétně se stalo to, že jsem při odemykání našeho bytu otočil klíčem a v tu chvíli z něho byly dva kusy. Jeden nežádoucí úlomek zůstal trčet v zámku a druhý v mé ruce. Ten jsem ukázal své ženě. Zděsila se tak, že mně ani nestačila vynadat. Jakmile nás oba přešel prvotní šok, pokoušeli jsme se o logickou úvahu jak se z celé šlamastyky dostat. Opatrně jsem nastínil, že sice máme problém, ale zase ne tak velký. V nedobytném bytě nebylo ani malé bezprizorní dítě, ani se na sporáku nic dobrého nevařilo. Je dobré si v průšvihu uvědomit, že by mohlo být ještě mnohem hůř. Tíha těchto argumentů moji ženu trochu uklidnila.

Na mobilu jsem vzápětí vytočil tísňovou linku hasičů a požádal je o pomoc. Odhadovali jsme s manželkou, jak dlouho jim to bude trvat. Protože byly svátky, tak se naše tipy pohybovaly kolem hodiny. Jak rádi jsme se mýlili! Dva sympatičtí hasiči přijeli za deset minut a za další dvě minuty jsme měli dveře otevřené. Opravdu rychlá a čistá práce.

Po vyřízení nezbytných formalit typu kontroly totožnosti jsme se s manželkou zcela vážně obou záchranářů zeptali, co jsme dlužni. Usmáli se a pravili, že nic. Prý to mají v popisu práce. To nás zaskočilo. Chtěli jsme hasiče za jejich vysoce profesionální zákrok finančně ocenit, ale jejich pravidla to nedovolují. A to považuji za přílišnou velkorysost. Skoro bych až řekl, že je to luxus. Proč by jim lidé za takové zásahy neměli platit? Prostě tvrdím, že nouzové zámečnické práce, při kterých nejde ani o život ani o ohrožení majetku občanů, by si hasiči účtovat měli. Zachránci i zachránění by se v takových situacích cítili mnohem lépe. Přátelům hasičům tímto za jejich počínání znovu děkuji.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...