Nová sezóna

3. říjen 2007
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Průběh jednoho roku rytmizují roční období, svátky osobní i tradiční a taky například letní prázdniny. Jejich začátek znamená ústup kultury za našich životů. A jejich konec pak pochopitelně návrat. Nejen o nové divadelní sezóně je dnešní poznámka.

0:00
/
0:00

Po prázdninovém klidu, kdy noviny psaly o brněnských sektách, státnických rozvodech a o počasí, školy nemučily děti a děti rodiče, divadelní a koncertní sály zely prázdnotou a do centra Ostravy se, před obdobím nejrůznějších uzávěrek, dalo docela rychle a pohodlně dojet, máme zase všechno zpátky s plnou parádou. Letní kulturní úhor definitivně podlehl už v posledním srpnovém týdnu útoku festivalu nové hudby, který se lapidárně jmenuje Ostravské dny. V sedmi dnech nabídl patnáct koncertů a Ostrava se tak v závěru prázdnin stala opravdu světovým centrem soudobé hudby. Bylo, pravda, občas zjevné, že někteří hráči Janáčkovy filharmonie se s tím, co hrají, jaksi nemohou vyrovnat, zůstavše svými sympatiemi hluboko v předminulém století, ale musím přiznat, že na akci tohoto významu a rozsahu si nikdo z nich už netroufal obléci tričko s nápisem - stydím se za to, co hraji, na což jsem se poťouchle těšila. Zvláštní způsob nesouhlasu uplatněný na jednom solitérním koncertě, se patrně nesetkal s kladnou odezvou vedení orchestru. Pravdou je, že v tričku i bez trička hrála Janáčkova filharmonie skvěle, stejně jako další ansámbly a skutečně výjimeční sólisté z celého světa. My, posluchači, jsme si užili. V září se pak nejrychleji do původní formy dostala divadla. Kdo o to stál, měl za sebou na konci měsíce návštěvu sedmi premiérových představení. Pro ty z vás, kteří si ten počet chtějí zkontrolovat, přidávám informaci, že v tomto čísle jsou jak ostravská divadla, tak divadlo v Českém Těšíně a v Opavě. Navíc poslední zářijový den začal v Ostravě 7. ročník mezinárodního loutkářského bienále Spectaculo interesse. Dřevění herci přicestovali do města na severu Moravy z Polska, Brazílie, Slovenska, Maďarska, Nizozemska, Francie a Rakouska. A taky z Hradce Králové, Brna, Olomouce, Českých Budějovic. A mimochodem - zůstanou až do pátku, nenechejte si je ujít. Na první koncert zve 4. října Janáčkovy filharmonie Ostrava a bude to lahůdka - 3. symfonie Gustava Mahlera. Ale už 28. září začal Svatováclavský hudební festival čtyři týdny putující po kraji od kostela ke kostelu. No a kdyby vám to přece jen bylo málo, vraťte se k těm novinám. Topolánková vylezla na Kilimandžáro, Talmanová nechce ukázat techničák od svého volva, ČSSD chce pomoci Paroubkovi z finanční krize, Grossovy akcie zaplatili Slováci, Poslanci hlučí a vyrušují, neuklidní je ani zvonění. Tolik titulky z dnešního tisku. No řekněte, není tohle divadlo?

autor: ele
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...