Novoroční přání

2. leden 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Začátek každého nového roku bývá už tradičně příležitostí k bilancování a hodnocení uplynulých dvanácti měsíců. Je to také období, kdy si lidé dávají nejrůznější předsevzetí. Patrně nejčastější jsou ale v této době novoroční přání.

0:00
/
0:00

Určitě nebudu nikterak originální. Ostatně co se tak k novému roku přeje - štěstí, pohoda, spokojenost a zdraví. Rozdíl je možná v tom, zda-li se přeje jednotlivci nebo více lidem. A tak vlastně nevím, jestli je na místě popřát posluchačům štěstí. Víte přece, co se říká: štěstí jednoho, neštěstí druhého. Třeba by se mohlo stát, že někomu popřeji štěstí a on vyhraje ve Sportce. Jeho soused nevyhraje a bude z toho oheň na střeše. Tak to radši ne. Pohodu všem také raději přát nebudu. Taková pohoda je hodně relativní pojem. Znal jsem jednoho redaktora a ten byl v pohodě pořád. Mělo to tu nevýhodu, že kvůli jeho pohodě na něj ostatní museli dělat. Co kdyby to tak po mém přání fungovalo i v domácnostech posluchačů? Tak to bych věru nechtěl. Popřát lidem spokojenost k novému roku si netroufnu. Od spokojenosti je blízko k sebeuspokojení a to je věc přímo škodlivá. Aby byl člověk spokojený sám se sebou, to určitě nechci. Nikam to nevede. Nanejvýš k zakrnění. Jestli jsem váhal, zda-li mám posluchačům popřát štěstí, pohodu a spokojenost, tak u zdraví nezaváhám ani na chvilku. Od zdraví se všechno odvíjí. Když jste zdraví, pak máte energii rvát se se životem. Když se s ním rvete, tak překonáte překážky, které vám klade. Tudíž musíte mít i kousek štěstí. Když máte kousek štěstí, určitě budete i v pohodě. No a pohoda je základem spokojenosti. Takže je to vlastně jednoduché. Po celý rok 2006 přeji pevné zdraví!

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?