Nový festival Hadámku, hobluj! oživí starou nábytkářskou továrnu v Litultovicích u Opavy

22. červenec 2022 09:24

Těžko bychom spočítali, kolik nejrůznějších kulturních akcí je spojených s létem v Moravskoslezském kraji. Některé jsou známé a zavedené, jiné naopak teprve vznikají. Jako třeba svérázný hudební festival s názvem "Hadámku, hobluj!" v Litultovicích u Opavy. Už zítra se bývalá továrna na nábytek promění na koncertní pódium. Byli jsme se tam podívat.

„Úplně původně tady byla kotelna. Tento prostor zatím nevyužíváme jinak než jako skladiště nebo otevřenou dílnu pro prašné provozy. Teď prostor vyklízíme a budeme stavět pódium – bude tady Kotelna stage,“ říká jeden z organizátorů Tomáš Skalík.

Místo, které dosud sloužilo jako kotelna a skladiště

Slibuje, že do prvního koncertu bude v kotelně, v místě se skvělou akustikou, uklizeno. A taky všude kolem, aby si mohl kdokoliv kamkoliv sednout. „V naší architektonické vizi máme, že jednou by tady mohl být kavárenský provoz. Ale to je zatím hodně ve hvězdách,“ dodává.

Kavárna je ještě daleko, teď se chystá první ročník festivalu. V bývalé továrně na nábytek Ludvíka Halámka v Litultovicích, kterou teď využívají restaurátoři, čalouníci anebo výtvarníci. Historie továrny sahá až do 19. století a dochovala se v dobrém stavu, i když dlouho chátrala. Plánů je spousta.

Areál továrny

První ročník festivalu ovládne spíše venkovní prostory. Představí malé kapely a písničkáře v neobvyklém prostředí za starou vrátnicí. „Je to krásný areál, který bychom chtěli pravidelně otevírat kulturním akcím a návštěvníkům. Festival Hadámku, hobluj! zároveň ukazuje na to, že my rádi navazujeme na hlubokou tradici stolařského řemesla a rodiny Hadámků, kteří továrnu založili,“ říká Skalík.

Piva prý bude na festivalu dost, pořadatelé slibují také dětský program. A kdo přijde, může si prohlédnout také restaurátorské dílny.

Budova staré továrny, kde se festival uskuteční
autor: Martin Knitl
Spustit audio