Objektivní příčiny?

14. prosinec 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Obchodníci z centra Ostravy zatím na tržbách nepoznávají, že za 10 dní budou Vánoce. V průzkumu ČTK si všichni postěžovali, že předvánoční tržby jim rok od roku klesají, letos v meziročním srovnání až o polovinu.

0:00
/
0:00

Tuhle si ostravští prodejci postěžovali, že jim klesají tržby. Teď před Vánocemi. Jejich důvody znějí logicky: vysoká nezaměstnanost a nižší kupní síla, velké množství velkých obchodních center s dobrou dopravní dostupností, respektive možností bezproblémového parkování téměř u pokladny.

Na druhou stranu mne informace o špatně se hýbajících kšeftech docela překvapila. Sám jsem totiž - jako každým rokem v podstatě na poslední chvíli - v těchto dnech vyrazil do ulic a především do obchodů. Podívat se, co by mohl mým blízkým Ježíšek nadělit tentokrát. Jako každým rokem mi i letos nákupy připomínaly spíše nějaký bojový úkol, velmi náročnou překážkovou trať. Lidí je všude plno a nezdálo se mi, že by utráceli méně.

Těžko říct. Možná jen, že jsou zákazníci opět o něco více rozmazlenější. Nebo taky náročnější. A pokud má někdo hlouběji do kapsy, jen tak nějakou věc nekoupí a vybírá si. Pak se ale nabízí otázka, zda problém oněch dotčených obchodníků není třeba taky někde jinde. Zda skutečně nabízejí to, co by lidi rádi. A v tomto směru si už tak jist nejsem. Sám mívám často pocit, že v regálech jsou jen jakési "vycpávky", ale ne zboží, které hledám a které bych chtěl.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.