Opavské muzeum začalo sbírat roušky. Za 50 let chce udělat výstavu o pandemii

22. květen 2020

I když to vypadá zvláštně, o roušky, štíty nebo dezinfekční prostředky začínají mít zájem i muzejní kurátoři. Například Slezské zemské muzeum v Opavě plánuje uspořádat například za 50 let výstavu, která tuto současnou dobu připomene. Hlavně to, jak ji lidé prožívali a jak se o sebe sami dokázali postarat.

Pěkná hromádka roušek se už kupí na stole ředitelky Slezského zemského muzea Jany Horákové. Od obyčejných až po skutečné rukodělné skvosty. „Sbíráme různé doklady té tvořivosti, některé jsou z krásných látek. Toto jsou třeba roušky, které šily naše kolegyně v arboretu. Oslovili jsme i spřátelené instituce, ať máme vzorek z celého Moravskoslezského kraje,“ popisuje Horáková.

Sama říká, že to vypadá asi úsměvně, sbírat teď podobné věci do muzejních sbírek, ale za pár desítek let by něco takového už sehnat nemusela. To už z dnešní pandemie bude historie. „Letos si připomínáme 75. výročí od konce druhé světové války. Ty roky uplynuly strašně rychle a nad těmi doklady i obyčejného života dnes jásáme. A sbíráme i obaly od dezinfekcí a máme taky různé druhy respirátorů,“ dodává ředitelka muzea.

Čtěte také

Cenné budou pro budoucí historiky i důmyslné úchyty roušek, šňůrky vybojované v galanteriích, roušky pro nevěsty, typy plastových štítů vyráběných na 3D tiskárnách. Ale také fotografie. „Projížděla jsem Jesenicko a fotila si ta zatarasená parkoviště, různé nápisy na zavřených restauracích. Kolegové postupují stejně. Myslím, že pro tu budoucnost dáme do sbírek reprezentativní zajímavý vzorek,“ těší se Horáková.

Za 50, 100 let by tak měli naši potomci mít z čeho vybírat. A představovat si u exponátů, jaké to asi bylo, když se jejich prarodiče báli zakašlat a na pozdrav se dotýkali předloktím.

Ochranné pomůcky z Číny
autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související