Osm stovek na hlavu

23. listopad 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Že se blíží Vánoce, se v těchto dnech už opravdu nedá přehlédnout. Připomínají nám to výzdoby v obchodech a se stále rostoucí intenzitou také reklamy v médiích, především v televizi.

0:00
/
0:00

Tak už je to zase tady. Pumpují to do nás ze všech stran a to ještě ani nezačal advent. První vlaštovky se objevily dokonce už před dvěma týdny, ale teď už to sviští. Současně mám ale jakýsi podivný pocit, že to nejhorší nás teprve čeká. Týden dva před svátky vypukne hysterie naplno. Pochopitelně, že předvánočnímu šílenství do jisté míry podléhají i noviny, televize či rádia - a konečně i já sám v této poznámce. Reklama do nás buší natolik, že prostě nejde ji přehlédnout. V té souvislosti si vybavuji článek s grafem, kolik obchodníci a výrobci investovali do vánočních svátků loni: Osm miliard korun. Kdyby se to rozdalo, tak každý z nás včetně nemluvňat dostane 800 korun. Osm stovek není špatných a byl byl by to pěkný dáreček. Jenomže žijeme v tržní společnosti, a tak se nic rozdávat nebude. Nevadí. Co mi ale vadí - že zase budu muset - počítám určitě více než osmsetkrát - shlédnout některou z mnoha studipidních reklam, které mi více než osmsetkrát připomenou, že ještě nemám nic nakoupeno, uděláno, připraveno. Pouze se více než osmsetkrát vystresuji a bude mi špatně. A prý že Vánoce jsou svátky klidu! Spíše se mi zdá, že se zase znovu rozjel kolotoč útoků na peníze. Docela by mne zajímalo, jaký zlomek z oněch astronomických sum utržených na všech frontách nakonec dostanou třeba děti v domovech či jiní potřební.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.