Ostrava bude v roce 2007 hospodařit s šesti miliardami

Deset procent rozpočtu Ostravy půjde na splácení dluhů. Zastupitelé krajského města dnes schválili rozvahu hospodaření na rok 2007. Město bude fakticky spravovat 6 miliard korun. Na dluhy půjde 670 milionů.

Kromě menších úvěrů má město dva dlouhodobé. V roce 1999 si půjčilo 1,5 miliardy, přes 3 miliardy pak v roce 2004 získalo z emise dluhopisů. Jak upřesňuje náměstek primátora Lukáš Ženatý, město aktuálně dluží 2,6 miliardy korun. Další půjčky ale Ostrava neplánuje.

"Vždy se počítá dluhová přiměřenost, která je asi na 15 procent disponibilních zdrojů ročně. My jsme asi na deseti, prostor tedy nějaký máme, ale nemáme konkrétní představu, že bychom ho chtěli dále zvyšovat," upřesnil náměstek.

Ostrava bude šetřit hlavně na svých provozních nákladech. Ke stejnému kroku chce v následujících letech vést i své organizace - od dopravního podniku až ke školám.

Zhruba o polovinu menší je teď investiční rozpočet. Peníze nejsou například na komunitní centrum a domov důchodců na Hulváckém kopci. Proti tomuto kroku se ohradili především rodiče dětí s kombinovaným postižením, pro které tam mělo vzniknout denní centrum. Projekt ale zcela nezaniká. Jen na něj město nemá 800 milionů, které by stavba podle veřejné soutěže stála.

Z investičních výdajů nejvíce peněz půjde na ostravskou kanalizaci, a to asi 150 milionů korun. Dalších 95 milionů spolkne stavba multifunkční haly u ČEZ Arény. Peníze se našly i pro zoologickou zahradu. Za 3 miliony korun postaví plot a za 1 milion pak nový výběh pro jeřáby.