Ostrava v Praze
Ostravští umělci se chystají do Prahy. Příští týden začíná v hlavním městě přehlídka, která chce Pražany seznámit s tím nejlepším z ostravské kultury. Ostrava v Praze představí svá přední divadla, výtvarníky i hudebníky a v kině Světozor se budou promítat filmy tematicky s Ostravou spojené.
Akce s názvem Ostrava v Praze je, pokud vím, zatím největším festivalem ostravské kultury v našem hlavním městě. Vznikla v souvislosti s kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a jejím cílem je zviditelnit ostravskou kulturu jako celek, ukázat její sílu a její společné charakteristické rysy.
Když jsem přemýšlel nad tím, co může Ostrava Praze nabídnout, vzpomněl jsem si na metaforu, kterou ostravskou kulturu popisoval spisovatel Jan Balabán. Připodobňoval ji ke stromkům a křovinám na struskových haldách, které na nich vyrostly jakoby náhodou, mimoděk a navzdory osudu, a které pak na nich samorostle, opuštěně a trochu svévolně živoří.
Ostravská kultura je nesamozřejmá a v tom spočívá její největší síla. V Ostravě, v tomto městě práce, většinou vznikalo umění, které nemohlo počítat s velkou podporou nebo veřejným uznáním. Vyrůstalo ale z vnitřní potřeby těch, kteří ho vytvářeli. Kalkulovat s ekonomickým úspěchem nebo slávou ostravští tvůrci věru moc nemohli a nemohou.
Z toho plynoucí opravdovost a autenticita jsou asi největší devizou ostravské kultury. Tím, co může oslovit publikum v kulturně nasycené Praze i kdekoliv jinde. Podrobný program přehlídky, která potrvá více než dva měsíce, najdete na webu www.ostravavpraze.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka