Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie

Alena Sasínová-Polarczyk. Rožnovská rodačka vytvořila v režiích ostravského rozhlasu řadu rolí

Herečka Alena Sasínová-Polarczyk vytvořila v ostravském rozhlase řadu rolí. Kdy však do této ctihodné budovy vstoupila poprvé? A při jaké příležitosti?

Už jako studentka tehdejší státní, dnes Janáčkovy konzervatoře, natáčela v ostravském rozhlase. Herečka ostravského divadla Aréna Alena Sasínová-Polarczyk však má svou první rozhlasovou nahrávku ze slavného hudebního Studia 1. Už jako osmiletá zde natočila s cimbálovou muzikou Javořina, ve které hrál její otec, píseň A poniže Temešváru, v roce 1967.

Já to médium miluju. Rozhlas mě naučil pokoře ke slovu a k pokoře k naší nádherné řeči.

„Kapela dostala nabídku od Jana Rokyty, který už tenkrát mapoval dobré soubory. Já jsem byla takový maskot Javořiny, protože jsem už od sedmi let zpívala s velkou kapelou. A tenkrát mě vzali sebou. Pro mě to byla obrovská hala, celé ve dřevě vykládané. To byly moje první kroky do rozhlasu. Jenže se to tenkrát točilo večer po práci a než na mne došla řada, tak jsem usnula a pak mě nemohli vzbudit,“ vzpomíná Alena Sasínová-Polarczyk.

Jak její první natáčení dopadlo, si můžete poslechnout. Písnička je součástí rozhovoru, ve kterém Alena Sasínová-Polarczyk vzpomíná na natáčení s významnými hereckými osobnostmi i rozhlasovými pracovníky.

Herečka Alena Sasínová-Polarczyk v rozhlasovém studiu
autor: dam
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.