Ostravské hledání
Jak přitáhnout do Ostravy turisty, jak definitivně z moravskoslezské metropole strhnout nálepku ocelového srdce republiky? Jak z města vytvořit příjemné místo pro život? Jak z výrobně-spotřebitelské jednotky vůbec vytvořit urbanistický celek?
Tyto otázky slýchávám jako novinářka od politiků, architektů a sociologů už řadu let. Všechna ta "jak" a další otázky mi proběhly hlavou, když jsem teď o Velikonocích navštívila Litomyšl. Ano, už slyším ty kritiky: Litomyšl zapsanou do seznamu UNESCO s Ostravou srovnávat nelze. Skutečně, co se týče počtu památek, nelze.
Ale mě zaujalo něco jiného. Právě to - jak lehce a svěže k památkám přistupují, například v nádherné budově muzea je čajovna, mladí lidé tam kouří vodní dýmku a kdo ví co ještě, čtou volně přístupné knihy a časopisy nebo hrají člověče nezlob se. U nás bychom z tak nádherné budovy udělali jakousi kulturní instituci s provozní dobou pondělí až pátek od 10:00 do 15:00 hodin s přísnými průvodkyněmi - učitelkami v důchodu, v pláštích a šmytec! Žádný život by tam nepulzoval, ale hrdě bychom tu naši památku oprašovali.
O tom všem jsem přemýšlela, když jsem v Litomyšli procházela nádhernými klášterními zahradami - a zatlačila slzu v oku, že takové místo se zelenými trávníky a lavičkami, kde jen tak lidé posedávají a klábosí, v Ostravě také nemáme. Ale i to by se našlo. Například poblíž kostela sv. Václava je farská zahrada s kamennou zídkou, po které se pne břečťan. Jen je tam nepořádek, plno křoví a nikdo o farské zahradě asi moc neví. A to je škoda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.