Ostravskou synagogu dnes už připomíná jen nenápadný památník
V centru Ostravy je místo, které je dnes zastavěné zázemím obchodního domu. Kdysi ovšem patřilo hlavní ostravské synagoze. Židé z Moravské Ostravy o ni přišli na samém počátku druhé světové války.
Dvě věže s velkými báněmi a šesticípými hvězdami. Tak vypadala hlavní ostravská synagoga postavená v historizujícím maurském slohu. V místě u dnešního zadního traktu obchodního domu v centru Ostravy ji připomíná jen pamětní deska. Židovské ústředí v Moravské Ostravě totiž zmizelo z mapy města v roce 1939.
Tehdy, v noci z 12. na 13. června, ochromil Moravskou Ostravu velký požár. Hořela hlavní synagoga, další v řadě ostravských staveb, které židovské komunitě vypálili nacisté. Hasičům tenkrát zakázali hasit.
Osud ostravské synagogy připomeneme s Petrem Vaňkem, který se o historii zaniklých synagog a židovských modliteben zajímá.
Související
-
Ostrava má nový památník obětem holocaustu. Stojí v místě...
Památník obětem holocaustu v centru města na Zeyerově ulici připomíná smutný osud hlavní ostravské synagogy. Ta stávala jen asi 50 metrů od Masarykova náměstí, než ...
-
Kostel sv. Jiří a kaple sv. Lukáše. Po stopách zaniklých církevních staveb Ostravy
Možná chodíte denně kolem a nikdy by vás nenapadlo, že místo rušné hlavní třídy v Ostravě kdysi stávala ztichlá kaple. Ve městě je pár míst, odkud tyto stavby zmizely.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.