Ovoce k lidem...

15. prosinec 2009
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Ovoce k lidem, lidé do sadů. Tak se jmenuje projekt připravený některými neziskovými organizacemi na Osoblažsku, Krnovsku a Opavsku. Záměrem je oživit ovocnářskou tradici ve zmíněných regionech. Obnovit někdejší ovocné aleje a sady a současně i zpracování plodin.

0:00
/
0:00

Což o to, záměr je to přímo parádní. Obnovit někdejší sady i ovocné aleje a pěstovat odrůdy či druhy, které byly kdysi hlavně na Osoblažsku typické. Zní to lákavě a hlavně, není to nic bláznivého. Před nějakými 60 lety to v regionu skutečně existovalo. Pěstování a zpracování ovoce může přinést lidem obživu. Neziskové organizace to chtějí propojit s rozvojem cestovního ruchu, s takzvanou zážitkovou turistikou. Představa je taková: podél cyklostezky vede například jabloňová alej, po několika kilometrech jízdy najde cyklista zastavení s restaurací či kioskem. A tam ochutná mimo jiné jablečný mošt vyrobený právě z jablek, která dozrála podél cyklostezky. Nebo koupí pálenku, nebo marmeládu a tak dále a tak dále. Báječný nápad, převzatý a současně i ověřený. Něco podobného funguje třeba v Rakousku a ostatně i na jižní Moravě. Takže proč by se nemohl uchytit na Osoblažsku, Krnovsku a Opavsku? V této fázi jde autorům projektu hlavně o to, aby se o záměru vědělo mezi lidmi ve zmíněné oblasti. V tomto problém nevidím. Stejně tak jsou naprosto reálné cyklostezky. To je realita. Cyklostezky se staví a mají podporu, včetně té páteřní, Slezské magistrály mezi Krnovem a Hošticemi na Opavsku. Mám spíš obavy o to, kdože projekt uvede do praxe. Neziskové organizace to asi nebudou nebo jen částečně. Možná, že se zapojí obce. Třeba stavbou moštárny, palírny nebo třeba sušárny ovoce. Možná, že vysadí i nějakou tu ovocnou alej. Ale chce to, podle mého, zejména podnikatele, ochotné prosadit se v cestovním ruchu s důrazem na tuhle zážitkovou turistiku. A tady jsem spíše mírný pesimista. Zatím si je, tedy odvážné a hlavně trpělivé podnikatele, nedovedu představit. V každém případě však i tady platí: nikdy neříkej nikdy. Počkejme rok. Pak se uvidí, jestli projekt Ovoce k lidem, lidé do sadů, padl skutečně na úrodnou půdu. A nebo, jestli půjde o další z řady neuskutečněných a téměř fiktivních plánů.

autor: Ivan Sekanina
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.