Parkovací válka

13. leden 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Sněhové bariéry podél silnic nejsou pro řidiče nic příjemného. Profil většiny cest je zúžený a na řadě z nich se protijedoucí řidiči vyhnou jen s velkými obtížemi. Problémy jsou ale i při statické dopravě. Hromady sněhu podstatně snížily počet parkovacích míst.

0:00
/
0:00

Bydlím na jednom z ostravských sídlišť, a tak se mě parkovací problémy posledních dnů přímo dotýkají. Vše začalo na samém konci loňského roku, kdy během pár hodin spadlo až půl metru sněhu. Když motoristé začali svá auta odhrabávat, nastal problém. Ono totiž není odhrabávání jako odhrabávání. Někdo si dá tu práci a každou lopatu se sněhem odnese tam, kde větší příděl bílé pokrývky nikomu nevadí. V době nevídaných sněhových přídělů to ale byla opravdová dřina. S lopatou musel člověk pokaždé ujít několik metrů a teprve pak vysypat. A znovu a znovu. Když jsem si změřil, jak dlouho jsem své auto tímto náročným způsobem odhrabával já, tak mě ani nepřekvapilo, že se to blížilo celé hodině. Nabraných lopat bylo nepočítaně. Ale nikam jsem nespěchal, takže mi to ani moc nevadilo.

Díval jsem se ale kolem sebe a zjistil, že ostatní řidiči spěchali. Sníh odhrabávali na nejbližší volné místo bez ohledu na to, jestli někomu bude nebo nebude překážet. V lepším případě skončil sníh v uličce mezi vozy nebo na chodníku, v horším pak zatarasil výjezd sousedních aut. Přesně podle hesla "po mě potopa". Situace se pak postupně vykrystalizovala tak, že na řadě dříve volných parkovacích míst se tyčily hromady odklizeného sněhu. A o vyhrabaná místa začal nelítostný boj.

Řada lidí byla přesvědčena, že když si své původní místo pracně vyhrabali, tak na něj mají přednostní právo i později. To je ale samozřejmě nesmysl. Volné parkovací místo je k dispozici všem. Jedinou výjimkou je dopravní značka s rezervací. Ostatní řidiči nesmyslné přednostní právo samozřejmě ignorovali, takže docházelo k ostrým výměnám názoru, v mnoha případech i k fyzickému násilí. Mezilidské vztahy byly na bodě mrazu. Ostatně stejně jako následné počasí. Prudce se ochladilo a sněhové bariéry ztuhly na kámen. Šance na jejich odstranění je v současné době mizivá. Mrznout má přitom i nadále. Parkovací potíže tak budeme řešit ještě dalších několik dnů či týdnů.

Jen pro ilustraci: v sídlištní ulici, ve které bydlím, je za normálních okolností kolem sedmdesáti parkovacích míst. Kvůli haldám nedbale odklizeného a následně zmrzlého sněhu jich je dnes sotva čtyřicet. Bitva o drahocenná parkovatelná místa vypukla na plné obrátky. Lidé si je při opuštění blokují různými zábranami a jiní zase tyto zábrany nekompromisně likvidují. I takovou tvář může mít zima.

autor: Michal Svatoš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.