Plynofikační vrásky

31. srpen 2004
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Plyn v říjnu podraží. Tato zpráva včera zcela jistě nikoho nepotěšila. Budeme muset opět sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Zpráva má však ještě jeden rozměr. Možná si vzpomenete na pojem, který se svého času skloňoval poměrně často - kotlíková dotace.

Kolem takzvané kotlíkové dotace se před několika lety hodně namluvilo. Ministerští úředníci přesvědčovali o výhodách a úlevách, pokud si domů lidé nechají zavést plyn a přestanou - lidově řečeno - topit v kamnech. V tehdy ještě nadšených dobách se řada starostů nechala přesvědčit, o kotlíkovou dotaci požádala a ve velkém začala plynofikace. Jenže ne všichni lidé měli zájem. Ať už z důvodů finančních či jiných. A dnes, kdy stále více člověk v ruce obrací korunu, se k plynové přípojce přihlásí málokdo. A tady vyvstává problém. Obce, které kotlíkovou dotaci nevyčerpají, ji budou muset do státní kasy vrátit. A pěkně celou! Pro mnohé je to celoroční rozpočet. Jak by pak taková obec fungovala, raději nemyslet. Těžko říci, zda se radním takto "postižených" obcí podaří lidi přesvědčit. Samotné připojení včetně kotle totiž přijde i na 60 tisíc korun a pokud je třeba dodělat i ústřední topení, částka se zdvojnásobí. Vezmeme-li navíc v úvahu nedávné zvýšení DPH u stavebních prací... Na druhou stranu: plyn není jediné, co zdražilo. Radní může svým způsobem těšit více než šedesátiprocentní nárůst ceny koksu, což může napovídat také tomu, že plyn je ještě pořád tou správnou cestou.

autor: tif
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...