Počasí a pranostiky

1. březen 2006
Ranní poznámka , Ranní poznámka

Letošní dlouhá zima dává pořádně zabrat téměř všem. Jen děti, kterým poskytují hromady sněhu prostor k nekonečným hrátkám, jsou letošní nekončící zimou nadšeny. Lidové pranostiky však naznačují, že letošní počasí je naprosto v pořádku a dokonce by snad mohlo být i přínosem pro zemědělce.

0:00
/
0:00

Únor bílý - pole sílí, pokud je tato lidová pranostika pravdivá, pak se letos mohou zemědělci těšit na to, že jim vyrostou obilné klasy velké jako kukuřice. Když se totiž ohlédnu zpět za uběhlým měsícem, ale i za celou letošní zimou pak musím přiznat, že nepamatuji, kdy by první sněhová nadílka vydržela na polích po celou zimu. Podle předpovědi počasí to navíc vypadá, že s příchodem března se vyplní i další rčení - březen za kamna vlezem. Meteorologové totiž slibují na tento a příští týden další sníh a teploty hluboko pod nulou. Že by se klimatologové mýlili a místo globálního oteplení se blížila spíše doba ledová? Anebo nás spíše po mrazivém extrému čekají sucha či povodně. Počasí se totiž úplně zbláznilo. Nechci být špatným prorokem, ale spíše než obrovské úrody v letošním roce se obávám, že zemědělcům poroste zboží jako na Stalinových rozoraných celinách. A vysvětlení pro neznalé? Na tamějších suchých stepích totiž kolchozníkům vyrostla kukuřice jako telegrafní sloupy. Nepřipomínala je však svou velikostí, ale vzdáleností jedné rostliny ke druhé.

autor: Marcela Hladká
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?