Podoba centrálního ostravského náměstí se má do dvou let změnit

3. březen 2019

Ostrava chce vylepšit travnatou plochu na Masarykově náměstí. Jde o samotné centrum města a místo, které lidé v zimě využívají k bruslení, v létě se tam pak v posledních letech hrává plážový volejbal. Město chce ale prostor oživit a zkvalitnit. Alespoň dočasně, v budoucnu se má místo zastavět.

„Kdyby tady byly aspoň nějaké květiny, keře. Teď tady jen občas běhají potkani,“ říká podnikatelka Renáta. Právě prochází kolem proluky, která už je tady desítky let – od doby, kdy staré, válečným bombardováním poškozené domy šly k zemi.

Lidé si už na proluku zvykli. „Líbí se mi, že to není zastavěné. Ať to je, jak to je,“ myslí si tento starší muž. Jenže plány města jsou jiné.

Nejprve chce proluku dočasně, na pár let zatraktivnit, měl by tam vzniknout multifunkční prostor. Obvodní radnice společně s magistrátem proto uspořádala debatu, aby se lidí zeptala, co by na Masarykově chtěli.

Názory lidí se různí, nejčastěji ale volají po tržnici. Mnozí také chtějí, aby byl prostor něčím mimořádný. Někteří jsou zastáncem toho, aby tam dál fungovalo v zimě kluziště, jiné zase obtěžuje jeho hluk.

Město teď bude podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové (ANO) analyzovat, co půjde a nepůjde, oslovilo architekta a zadá studii. „Předpokládáme, že v průběhu roku budeme mít výsledky a v příštím roce bychom to chtěli realizovat. Ale je to skutečně jen předpoklad, protože nevíme, jak návrh dopadne,“ říká Bajgarová.

To je ale jedna část. Odborníci se podle města shodují v tom, že se Masarykovo náměstí má v budoucnu zastavět, tak aby bylo kompletní. Město se do toho podle Zuzany Bajgarové pustí. „Bude nám trvat ještě pět až sedm let, než se dopracujeme nějakému výsledku, jak by území mohlo být v budoucnu skutečně zastavěné,“ dodává.

Radnice chce totiž postupovat postupně. Mezitím se má totiž začít zastavovat parkoviště u Ostravského muzea a také proluka na Zámecké ulici. Ostrava také musí vyřešit problém s pozemkem. Část pěší zóny u travnaté proluky je totiž v soukromých rukách.

autor: mik
Spustit audio

Související